Apskats: Yamaha AG03

Iespējams, labākā skaņas karte jūtūberiem un strīmeriem

23.Septembris 2016 07:46
genotsiid

Pirms ķeramies klāt Yamaha AG03, ir vērts īsi un vispārīgi pastāstīt, kas ir skaņas kartes jeb audio interfeisi. Šīs ierīces pastiprina un pārveido akustisko signālu digitālajā, ko spēj saprast dators vai cita ciparu iekārta. Vispirms ķēdē ir mikrofons, kas tiek pieslēgts audio ieejai, kuras priekšpastiprinātājs jeb «preamps» vājo elektrisko signālu paceļ līdz līnijas līmenim. Tālāk ar to un informāciju no citām pieslēgvietām var strādāt mikseris, kas atbild par celiņu skaļumu un atrašanās vietu stereo laukā. Šī vai cita summa (atkarīgs no miksera kopņu skaita) tālāk tiek padota austiņu pastiprinātājam, analogajām izejām un analogajam-digitālajam konverterim.

Protams, šo darbu jau veic mātesplatē iebūvētā skaņas karte, taču ir vairāki svarīgi iemesli, kāpēc izmantot ārējo USB vai Firewire audio interfeisu. Pirmkārt, tā komponentes neatrodas blakus procesoram un pārējām datora daļām, tāpēc nav pakļautas tik lielam elektromagnētisko lauku starojumam, tādējādi analogais signāls ir tīrāks, un kvalitāte – augstāka. Otrkārt, datoram var pieslēgt profesionāla līmeņa aprīkojumu, proti, dažnedažādus mikrofonus un aktīvos skaļruņus ar XLR spraudņiem (ar zemējumu). Treškārt, vienlaikus iespējams pievienot vairāk nekā tikai vienu audio ierīci. Ceturtkārt, iegūstam augstākas izšķirtspējas analogo-digitālo konverteri (16 bitu vietā – 24, 48 kHz nomainām pret 192).

Tad nu beidzot nonākam pie Yamaha AG03 – analogās mikserpults un divkanālu USB skaņas kartes apvienojuma. Lietas, kas padara šo variantu īpaši pievilcīgu spēļu entuziastiem, ir, piemēram, iespēja izmantot jau esošos «hedsetus», kas aprīkoti ar 3,5 mm spraudņiem. Salīdzinājumā ar tradicionālākām skaņas kartēm nav nepieciešami divi 6,3 uz 3,5 mm adapteri, kas mēdz mūžīgi pazust vai izjukt. Mikrofons šajā gadījumā iet pa taisno uz 1. kanālu, apejot kombinēto XLR-TRS ieeju. Savukārt austiņām bez tik ierastā 6,3 mm cauruma tiek piedāvāta arī «mini džeka» pieslēgvieta. Ļoti gudri.

1. attēls

Trīs 3,5 mm pieslēgvietas un To PC slēdzis ir interfeisa lielākais trumpis

Otrs bonuss ir pilnīgi analogā kontrole pār mikseri. Parasti skaņas kartēs skaļuma līmeņus nosakām, izmantojot virtuālus feiderus kādā datorprogrammā, bet AG03 piedāvā fiziskus kloķus, kas ir īpaši parocīgi «strīma» laikā. Tas nozīmē, ka jebkurā brīdī rokas stiepiena attālumā iespējams, piemēram, savu balsi pagriezt skaļāk, bet spēles audio vai fona mūziku – klusāk.

Trešā patīkamā lieta ir iebūvētais DSP jeb digitālais skaņas procesors. Tas piedāvā tādus labumus kā kompresoru (samazina audio dinamisko amplitūdu), četru joslu ekvalaizeru (izceļ vai samazina noteiktas frekvences), HPF (High Pass Filter – nogriež «apakšas», lai būtu mazāk būkšķoša skaņa), atbalsi un ģitāras pastiprinātāja simulāciju. It kā to visu varētu darīt programmatūras līmenī, taču AG03 iebūvētais procesors nepatērē jūsu datora resursus.

Izmantojot iekļauto programmu AG DSP Controller, ne tik zinoši lietotāji var pagriezt pāris virtuālus kloķus un veikli panākt vēlamo rezultātu (piemēram, «to seksīgo radio balsi»), bet lietpratējiem ir iespēja iedziļināties niansēs. Ņemot vērā, ka AG03 var izmantot arī autonomi kā analogo mikserpulti, trūkums ir nespēja DSP iestatījumus mainīt uz paša interfeisa – tik, cik atslēgt EQ un efektus. AG DSP Controller diemžēl ir pieejama tikai Windows un OSX operētājsistēmām, kas apbēdinās Linux piekritējus (caur Wine to var palaist, bet ir problēmas ar USB ierīces atrašanu, kaut arī karte darbojas ideāli).

2. attēls

Eksperti novērtēs detalizēto kontroli pār pultī iebūvēto DSP

Ceturtais palīgs «strīmeriem» ir Loopback funkcija, kas AG03 analogos signālus samiksē kopā ar datora izdoto skaņu un nosūta atpakaļ. Šādi skaidri dzirdam, kā viss izklausās kopā un likvidējam problēmas ar sinhronizāciju. Liels pluss atkal ir pilnīga kontrole pār visu audio avotu skaļumiem. Lietojat AG03 sarunām vai ierakstiem? Ielieciet slēdzi pozīcijā Input Mix vai Dry CH 1-2 un, attiecīgi, saņemat miksu bez datora skaņas vai tīru 1. un 2. kanāla signālu bez apstrādes.


Ja jums nav nepieciešamas visas iepriekšminētās priekšrocības, bet vēlaties labu kvalitāti vienkāršā veidā, tad ir vērts apsvērt USB mikrofonus. Divi populāri piemēri ir Samson Q1USB un Audio-Technica AT2020USB+. Abi ir aptuveni pusotru reizi dārgāki par ekvivalentām analogajām versijām, kas aprīkotas ar XLR izeju, taču lietošanā ir pavisam vienkārši – pieslēdziet datoram, izvēlieties kā noklusēto audio ieraksta ierīci un priecājieties. Ja aparāts izmanto visuresošo USB 1.1 audio kodeka čipu, nebūs jāinstalē nekādi draiveri.

Diemžēl vienkāršībai ir sava cena. Prasībām augot, kādu dienu, iespējams, vairs nebūsiet apmierināti ar sava USB mikrofona trokšņaino un vājo priekšpastiprinātāju vai iebūvētā analogā-digitālā konvertera ierobežojumiem. Normālas izejas trūkuma dēļ arī nevarēsiet savu burvīgo «miķi» pievienot pie nopietnāka aprīkojuma, ja kādreiz būs tāda vajadzība. AG03 un līdzīgus produktus šīs problēmas neskar, jo varat slēgt klāt, ko vien vēlaties, izmantot ierīci kā «preampu», austiņu pastiprinātāju vai digitālo-analogo konverteri (un otrādi). Tā kā «iekšas» ir gandrīz tādas pašas kā iecienītajās Steinberg UR sērijas kartēs, skanējums ir ļoti tīrs un neitrāls (ja neskaita trokšņaino austiņu pastiprinātāju, kas ierakstu neietekmē). Tālāk daži lietojuma piemēri.

3. attēls

  1. Twitch «strīms» – galvā mikrofona austiņas ar analogajām 3,5 mm izejām, slēdzis Loopback pozīcijā, DSP iestatījumos iedarbināts kompresors un nelielas korekcijas ar EQ, skaņu ņemam kā stereo summu no AG03.

  2. «Strīmeris», kas iesaistās filozofiskās diskusijās CS:GO maču laikā – «hedsets» ar analogajām izejām, slēdzis Input Mix pozīcijā, DSP iestatījumi «runas» stāvoklī, 2. un 3. kanālā pieslēgts mobilais, kas atskaņo jaunākos «tuciniekus». Skatītājiem sūtām skaņu gan no datora, gan pults, bet pārējie spēlētāji dzird tikai interfeisa signālu.

  3. Īpašais 420 just blaze it dzīvais straumējums – pieslēgts uz galda novietots kondensatora mikrofons (tātad ar aktivizētu 48 V barošanu), Loopback režīms, DSP iestatījumos uzlikts atbalss efekts kā vannasistabā, AUX ieejā pievienots MP3 atskaņotājs ar vakaram atbilstošu «muzonu». Skatītāji dzird visu.

  4. Vlogs – ārpuskadra «šotgana» tipa mikrofons (piemēram, Audio-Technica AT875R), slēdzis Dry CH 1-2 pozīcijā, tātad nekādu efektu. Datorā caur USB ierakstīto skaņu pēc tam apstrādājam un samontējam kopā ar video signālu.

  5. «Kad nav normālas audio sistēmas» – spēļu konsoles analogo skaņas izeju signāls pievienots AG03 līnijas ieejām, DSP atslēgts, bet pults tiek darbināta no mobilā telefona lādētāja. Klausāmies visu austiņās.

4. attēls

Mazais izmērs un svars pulti padara par ļoti mobilu risinājumu

Tālāk daži piemēri mūzikas entuziastiem.

  1. «Siržu lauzējs» – 1. kanālā pieslēgts dinamiskais vokālais mikrofons (piemēram, Shure Beta 58A), bet otrajā – elektroakustiskā ģitāra, slēdzis Dry CH 1-2 stāvoklī. Dziedam un spēlējam par mīlestību un citām banālām tēmām, skaņu rakstām datorā un vēlāk apstrādājam.

  2. «Siržu lauzējs: LIVE» – tas pats, kas augstāk, bet slēdzis ir Input Mix pozīcijā, AUX ieejā pieslēgts atskaņotājs ar fonogrammām, DSP izmantotas Yamaha piedāvātās sagataves balsij un «gičai». Pults ar TRS-XLR vadiem pieslēgta pie aktīvajām skandām, kamēr datorā vai telefonā (izmantojot OTG adapteri) caur USB notiek dzīvais ieraksts.

  3. «Kaimiņu nīstais basists» – DSP iestatījumi ieprogrammēti jau iepriekš, pults darbojas no Micro USB lādētāja, instruments pieslēgts 2. kanālam, AUX ieejā – bungu mašīna. Trenējamies austiņās, netraucējot apkārtējiem.

  4. Hi-Res jeb augstas izšķirtspējas audio atskaņošana – interfeiss pieslēgts pie PC, klausāmies mūziku 24 bitu un 192 kHz izšķirtspējā, viss nogriezts un izslēgts, izņemot pievienotās austiņas vai skandas.

Kā redzat, Yamaha AG03 ir skaņas karte ar plašām lietojuma iespējām. Cerams, ka piedāvātie piemēri jūs iedvesmoja izdomāt savas situācijas. Netika minēts tradicionālais Let’s Play uzstādījums, jo AG03 ir tikai viena mikrofona ieeja. Ja divi cilvēki piedalās šāda video izveidē, var izmantot kādu no visvirziena (omnidirectional) tipa risinājumiem, kas skaņu uztver vienlīdz labi no visām pusēm, bet te atkal ir jautājums par monitoringu – pultij vienlaikus darbojas tikai viena no austiņu izejām, tāpēc būtu nepieciešams ārējais pastiprinātājs uz 2 un vairāk pāriem.

5. attēls

Kad ar AG03 ir par maz

Ja video piedalās 2 cilvēki, vēl variants ir modelis AG06, kas maksā aptuveni € 30 dārgāk, taču piedāvā papildu kombinēto XLR-TRS pieslēgvietu dinamiskajam mikrofonam (tai nav 48 V barošanas kā pirmajai) un vēl pāris līnijas ieejas. Tas ir lielāks un dārgāks par AG03, bet tiem, kas visu dara vieni paši, lielu guvumu nedod.

Kopumā Yamaha AG03 kā skaņas karte ir krietni ērtāka video satura radītājiem par konkurējošiem produktiem un piedāvā plašas lietojuma iespējas dažādās situācijās. Turklāt ar Steinberg UR modeļiem kopīgie «dzelži» nodrošina tīru un neitrālu audio signālu, ko varat apstrādāt uzreiz, izmantojot iebūvēto DSP, vai vēlāk kādā skaņas redaktorā.

2352 skatījumi 7 komenti kudos

Raksta autors

5 komentāri GameOn CS:GO turnīrā piedalīsies 32 komandas! + Izlozējam 3 biļetes uz expo [Atjaunots]
21.Septembris 2016 16:00
Marcisbee

7 Komentāri

23.Septembris 2016 09:57

Es laikam akls, nesameklēju cenu Cik aptuveni maksā šis brīnums?

23.Septembris 2016 10:25

@A12y5 ap 120 eiro.

23.Septembris 2016 14:21
edza Spameris

vot cita dir*ana ar šitādiem review tok var piesaistīt publiku .

Ieraksts tika labots, 23.Septembris 2016 14:21
23.Septembris 2016 15:42
genotsiid Redaktors

@edza Prieks, ka patīk raksts. Cita diršana (kāpēc cenzēt sevi?) būtu tad, ja kāds Strike redaktoriem sūtītu aktuālu produktu promo kopijas, kodus vai aparatūru, ko apskatīt. Tagad viss ir sava prieka pēc, iespēja radoši izpausties. Reizēm izdodas trāpīt desmitniekā ar izvēlēto tematu. Es gan nezinu, vai vēlos vēl vienu darbu, bet tas noteikti palīdzētu lapai apmeklētāju skaita ziņā.

23.Septembris 2016 15:54
edza Spameris

nu lab es vnk automātiski ķip iecenzēju, bet jā ar gadget/ tech apskatiem vismaz ir kam ielinkot kādu linku, jo zinu dafiga cilvēkus ar tech interesēm. protams ne tikai, jo kuram gan nepatīk gadgeti heh:)

23.Septembris 2016 16:15

Tas, kas tiešām patika rakstā - pat tāds ķirbis audio jomā kā es, spēju saprast, un novērtēt, cik labs šis verķis var būt. Patīk, ka viss izskaidrots ''parastajam'' cilvēkam saprotamā valodā, nevis tikai priekš tiem, kam šī lieta tiešām var noderēt.

26.Septembris 2016 22:46

ja ir ieķerti usb mikrofoni par normāliem cipariem, viņus šitam verķim reāli saslēgt klāt laikam nevarēs. ja setaps tiek tikai plānots, tad manta taisni laikā.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!