Apskats: Quantum Break

Makss Peins satiekas ar Alenu Veiku

9.Oktobris 2016 12:19
genotsiid

Apskatītā versija: Steam

Kad Microsoft (turpmāk – M$) savā 2013. gada E3 izstādes prezentācijā atklāja Xbox One konsoli, korporācijas pārstāvjiem ļoti svarīgi šķita uzsvērt tās TV funkcionalitāti un privātumu laupošo Kinect sensoru. Apvienojumā ar sistēmas augsto cenu un dažādiem apšaubāmiem lēmumiem, iespaids kopumā bija negatīvs. Arī izrādītās spēles nelikās nekas iespaidīgs. Izņemot vienu.

Uz pārējo fona izcēlās Quantum Break (QB) – slavenās somu studijas Remedy Entertainment jaunākais darbs. Tika solīts, ka tas apvienos trešās personas skata šaujamspēli ar TV seriālu, kur abi ietekmēs viens otru. Interesanti izskatījās arī grafiski izteiksmīgie laika salūšanas efekti. Aptuveni divarpus gadus vēlāk par gala rezultātu beidzot varēja pārliecināties Xbox One un Windows lietotāji, taču tikai tie ar jaunāko operētājsistēmas variantu.

Pirms ķeramies pie QB, ir vērts pateikt dažus vārdus par UWP jeb Universal Windows Platform. Zem šķietami labas idejas slēpjas M$ mēģinājums izveidot savu licenču izsniegšanas servisu. Tas darbojas līdzīgi Steam, taču krietni vairāk ierobežo lietotāju brīvību, neļaujot «aiztikt» iegādāto programmu failus. Jebkādi trešo pušu risinājumi tehniskām problēmām tātad nav iespējami. Windows Store ir arī grūtības tikt galā ar lielākām lejupielādēm un citas ķibeles. Īsumā – pilnīgs fiasko. Arī QB cieta, NVIDIA videokaršu īpašniekiem nodrošinot samazinātu veiktspēju uzspiestā DirectX 12 standarta dēļ. Par laimi, tagad QB ir pieejama arī Steam un salabo daudzas problēmas.

1. attēls

Šajā versijā izmantotais DirectX 11 nozīmē, ka spēli var palaist arī vecāku Windows OS lietotāji un tā darbojas vienlīdz labi gan uz Radeon, gan GTX platēm. Viss gan nav rožaini – QB ir vienīgā programma, kuras dēļ man nācās atkal ieslēgt Windows Update un atjaunināt savu Windows 8.1 instalāciju. Pagāja vairāk nekā stunda, kamēr manuāli uzliku tikai vajadzīgās KB pakas (saistītas ar Windows 10 elementiem). Ņemiet vērā šo faktu, ja spēle uzrāda trūkstošu DLL failu paziņojumus!

Šķiet, galvenā pazīme jebkurā Remedy darbā ir spēcīgs naratīvs un tēli. Arī QB sarežģīto stāstu atšķetinām soli pa solim un varoņus – slāni pa slānim. Šoreiz sižets skar tādas tēmas kā, piemēram, laiku, tā kontroli, likteni, cīņas par varu, atriebību, ģimeni, katra cilvēka rīcību un tās sekas. Džeks Džoiss (Jack Joyce) pēc uzaicinājuma 4 naktī dodas satikt savu draugu Polu Serīnu (Paul Serene). Pēc greizi nogājuša eksperimenta ar laika mašīnu tiek bojāta visu lietu kārtība, bet abi vīrieši iegūst pārdabiskas spējas, kas ļauj viņiem kustēties, kamēr apkārt viss ir sastindzis. Noskaidrojam, ka neveiksmīgais eksperiments drīz novedīs pie laika vispārējas salūšanas, ja Džeks neko nedarīs lietas labā.

2. attēls

Kad salūst laiks

Stāsts ir pietiekami sarežģīts, lai spēles pusē mēs vēl aizvien nesaprastu, kas un kāpēc īsti notiek. Agrāk redzētais bieži iegūst kontekstu, tikai piedzīvojot vēlākus atklājumus. Ļoti daudz informācijas var uzzināt, lasot teju visur atrodamos dokumentus un e-pastus, taču galveno domu var arī uztvert, tos ignorējot. Gandrīz katras stāsta nodaļas beigās iejūtamies Pola Serīna ādā, kad ir jāizvēlas starp diviem variantiem, kas ietekmēs notikumu tālāko gaitu un dažu mazāk nozīmīgu tēlu likteņus. Piemēram, viena no pirmajām dilemmām nosaka sabiedrības attieksmi pret viņa vadīto korporāciju. Tāpat spēlē ir vairāki priekšmeti, kurus apskatot vai izmantojot, izmainām dažas tālākās ainas.

Ar nožēlu jāatzīst, ka visas QB izvēles ir tipa «šodien iešu uz darbu kājām vai braukšu ar riteni, ģērbies uzvalkā vai T-kreklā un džinsos». Proti, galamērķis ir viens un tas pats – kopējā lietu kārtība un sižeta iznākums nemainās. Otro reizi ejot stāstu ar pretējām izvēlēm, pārliecināmies, ka situācijas un līmeņi ir identiski, bet atšķirības – triviālas, piemēram, mums vairākās vietās spēlē palīdz vīrietis vai sieviete, katrs runā saviem vārdiem, bet izdara to pašu. Lai gan ir ļoti saprotams, kāpēc ir tā, kā ir, no Remedy gaidīju ko ambiciozāku.

3. attēls

Pēdējā pretinieka slo-mo kritiens ir pazīstama atsauce

Pēc katras Pola dilemmas atrisināšanas spēlētājam piedāvā noskatīties 25 minūšu QB TV seriāla epizodi. Lai ko arī katrs par to nedomātu, izstrādātāji noteikti ir pelnījuši godalgu par interesanto ideju. Tā ir ne tikai patīkama atpūta pēc visas šaudīšanās un laika manipulēšanas, bet arī laba izklaide. Kamēr spēle koncentrējas uz Džeka stāstu, seriāls fokusējas uz Polu un pārējiem tēliem. Dzīvie aktieri – pēc kuriem ir modelēti un kuri ir ierunājuši virtuālos varoņus – daudz labāk atspoguļo emocijas, un asa sižeta ainas ir izdevušās ļoti spraigas. Diemžēl video fragmentos netiek sevišķi pārliecinoši atveidots QB izteiktais grafiskais stils. Vēl viens mīnuss ir tāds, ka spēles gandrīz 70 gigabaitos failu tiem neatradās vieta. Epizodes tiek straumētas no interneta, kas ne vienmēr ir optimāli.

Tajā saujiņā spēļu, ko radījuši Remedy darbinieki, visas ir bijušas trešās personas skata «šūteri» ar kaut ko īpašu. Max Payne pasauli pārsteidza ar Slow Motion apšaudēm, bet Alan Wake sireālie mošķi vispirms bija jāapžilbina, tad jāpiebeidz. QB turpina nestandarta ideju tradīciju, nostājoties kaut kur pa vidu starp abiem iepriekšējiem seriāliem. Šoreiz sāls ir Džeka laika manipulēšanas spējās.

Ja esat pieraduši pie dažādām bezsmadzeņu trešās personas šaujamspēlēm, QB vadība nepavisam nešķitīs intuitīva. Tās pogas, kas parasti atbildētu par sprintu, aizsega izmantošanu, granātu mešanu un līdzīgām funkcijām, tagad ir atvēlētas dažādām superspējām, kas ir būtiskas izdzīvošanai. Turoties pie standarta uzstādījumiem, kontroles spraigu apšaužu vidū bieži juka, pat ar Xbox 360 pulti. Vēl viena problēma ir aizsegs, ko varonis ieņem automātiski. Neceriet aiz tā sēdēt minūti un tikai «bērt» svinu, jo tas nestrādā tā, kā ir pierasts citās spēlēs. Ir arī ļoti problemātiski tikt galā ar tālākiem mērķiem, jo, šķiet, nevienam ierocim nav vajadzīgās precizitātes. Aizmirstiet arī par lavīšanos – vardarbība ir vienīgais risinājums.

4. attēls

Džeks aizsegu ieņem automātiski

Tad, kad beidzot pierod pie vadības un citām īpatnībām, apšaudes var būt ļoti baudāmas. Ir iespēja izveidot pašam savu spēles manieri un atbalstīt to ar konkrētiem spēju uzlabojumiem. Var, piemēram, radīt ap sevi lielu vairogu un, tajā stāvot, tikai taisīt «hedšotus», vai arī izmantot Time Shift, lai kā bulta aizšautos garām ienaidniekiem un palēninājumā trāpītu pa viņu vājajām vietām. Sižeta gaitā paši atklāsiet labākās stratēģijas pret nedaudzajiem pretinieku veidiem.

Bez šaudīšanās QB atslodzei piedāvā kāpelēšanas un mīklu risināšanas sekcijas, kas ne vienmēr ir veiksmīgi nostrādātas. Bieža problēma ir uzkāpšana uz kāda priekšmeta, kad Džeks neparko nerāpjas uz, piemēram, kastes. Šajos gadījumos jāmēģina atkal, bet no cita leņķa, līdz beidzot sanāk. Lēkšanas paņēmienam ir nenoslīpētības sajūta, ko glābj vienīgi pašas spēles iejaukšanās, lai palīdzētu pārlēkt spraugām. Nereti ir nepieciešams rekonstruēt kādu ainu no pagātnes, taču, lai to paveiktu, jāstāv noteiktā vietā, kurā parādās vajadzīgā kontekstuālā darbība.

QB pirmā iziešanas reize varētu aizņemt 10–15 stundas, ko ietekmē miršanas biežums un jūsu vēlme iedziļināties stāstā, meklējot visus dokumentus un paslēptās uzlabojuma vienības. Nekādu daudzspēlētāju režīmu nav.

5. attēls

Aktieru sniegums ir pārliecinošs

Kopumā Quantum Break iet savu garīgo priekšteču pēdās, piedāvājot īpašu trešās personas skata «šūteri» ar savdabīgām iezīmēm, spēcīgu grafisko stilu un sarežģītu stāstu. Tiem, kas ir pieraduši pie tradicionālākām žanra spēlēm, varētu būt problēmas ar šeit piedāvāto, taču citi novērtēs interesantās idejas. Ja kāpelēšanas sekcijas būtu labāk nostrādātas un sižeta izvēlēm būtu lielāks iespaids, Quantum Break varētu ieteikt visiem.


Žanrs: Action-Adventure, Third-Person Shooter

Platformas: Xbox One, Windows

Izstrādātājs: Remedy Entertainment

Izdevējs: Microsoft Studios

Iznākšanas datums: 29.09.2016. (Steam)

1381 skatījumi 0 komenti kudos

Raksta autors

7 komentāri PRO kontu Oktobra izlozē Fallout 4 [Noslēdzies]
14.Oktobris 2016 21:25
strike.lv

0 Komentāri

Nav pievienots vēl neviens komentārs, bet Tu vari būt pirmais!

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!