Apskats: Get Even

Kas ir īsts?

27.Jūnijs 2017 11:04
genotsiid

Apskatītā versija: PlayStation 4

Sakiet, ko vēlaties, bet te, Latvijā, ir salīdzinoši labi. Nav dabas katastrofu. Negriež nost galvas. Ar buldozeriem nenolīdzina nevainīgu cilvēku mājas. Nav teroraktu. Droši vien daudziem lielākais prieks ir par to, ka neviens nemēģina uzspridzināties kāda no īkšķa izzīsta dieva vārdā (runāju no personīgās pieredzes kā Lidojošā Makaronu Monstra baznīcas ticīgais). Vai tā tiešām var nokļūt kādā iedomātā debesu valstībā? Lai nu kā, lielākās ieguvējas no ākstu darbībām gan ir valdības, kas beidzot var iegūt atbalstu pretrunīgiem likumprojektiem, ko citkārt neiebiedētā sabiedrība noraidītu.

«Labi, bet kāda tam visam saistība ar Get Even (turpmāk – GE)?» vaicāsiet. Spēle ir ievērojama ar faktu, ka tās iznākšana tika atlikta par mēnesi Mančestras terorakta dēļ. Iemesls? GE darbība noris kaut kur Anglijā, un uzmanības centrā ir meitene, kurai piestiprināta bumba – tas arī viss. Paspēlējot dažas stundas, izdevēja Bandai Namco gājiens sāk ost pēc mārketinga stratēģijas. Nelīdz arī tas, ka tikai 2 nedēļas pirms GE iznākšanas vēl bija manāms nepatīkams grafiskais «gļuks», ko krietni samazināja ar pirmās dienas 12 GB lielo ielāpu.

1. attēls

Kaut arī tā sakars ar terorismu ir ļoti apšaubāms, spēles sižets uz dažiem tāpat varētu atstāt nepatīkamu iespaidu. Ja vēlaties pēc enerģiju izsūcošas darbadienas ieslēgt konsoli, dzert aliņu un kaut ko «uzkapāt», GE nav ieteicama, jo tā prasa uzmanību, lai sekotu izkliedētajam stāstam (ideāli, ja veltāt nedēļas nogali). Iedomājieties, ka jūsu atmiņa ir kā fotogrāfija, kas sagriezta daudzos gabaliņos un jāsaliek atpakaļ kā puzle, pieredzot pagātnes notikumus vēlreiz.

Šādā situācijā nonāk Kouls Bleks (Cole Black), kura piedzīvojums sākas pamestā skolā. Uzdevums ir izglābt meiteni. Pieejamais arsenāls – klusināta pistole, brīnumainām funkcijām apveltīts mobilais tālrunis un – nedaudz vēlāk – ierocis, kas spēj šaut ap stūri. Pēc sprādziena drīz vien Kouls pamostas trakonama pagalmā, kurā iekšā doties viņu aicina Reds (Red). Ātri vien mistiskā persona sāk parādīties psihiatriskās slimnīcas ekrānos un dot norādes. Kamēr pie galvas ir piestiprināta savāda ierīce, vīrietis izpēta katru telpu, apskatot pēc iespējas vairāk dokumentu, atšaudās no garīgi slimajiem ieslodzītajiem, kuriem arī ir uzvilkts agregāts, un ik pa laikam «atslēdzas», lai paciemotos kādā simulētā atmiņā, atklājot arvien vairāk detaļu par traģiskajiem notikumiem.

2. attēls

Spēle satur arī dažas vienkāršas mīklas, kur parasti jāizmanto brīnumainais telefons

Daudzie avīžu izgriezumi, e-pastu izdrukas un citi teksti nav izvietoti GE pasaulē tāpat vien – tie ir svarīgi sižeta nianšu izprašanai. Stāsta burvība ir tāda, ka neviens nekad īsti nav pārliecināts par notiekošā reālumu, it sevišķi Bleks, biezā akcentā izsaucoties «uot de fok». Jo vairāk uzzinām, jo vairāk saprotam, ka nezinām neko – gluži kā dzīvē. Ja vēlaties vienkāršu izklaidi un ignorējat lielo daudzumu lasāmā, GE diez vai aizraus.

Lai gan spēles process aizņemas daudzas idejas no dažādiem virtuālās izklaides šedevriem, izpildījums pieklibo. Lēna staigāšana pa biedējošām nolaistām ēkām, ar mobilā telefona kameru skenējot pierādījumus, kamēr apkārt skraida trakie, rada patīkamas asociācijas ar Condemned: Criminal Origins. Kaut arī GE nav pieskaitāma šausmu žanram, brīžiem padomāsiet pretējo, jo bieži tiek radīta ļoti neomulīga atmosfēra. Spēles process gan pavisam mainās, kad esam spiesti iesaistīties neveiklajās lavīšanās sekcijas, kas ļoti viegli pārvēršas visai klibā šaudīšanās.

Stealth daļas atgādina kaut ko tipisku PlayStation 2 ērai – ar mākslīgo intelektu rotaļāties nevar, pretinieku redzi neietekmē, piemēram, apgaismojums un krūmi, kuros mēģinām lavīties, ir ļoti saraustītas pārejas no sargu dialogiem uz patrulēšanas atsākšanu. Ja jūs ierauga ar acs kaktiņu, bet paspējat noslēpties, ienaidnieku maršruts parasti tiek izjaukts, un prātīgāk ir atsākt no pēdējā saglabātā kontrolpunkta, sēžot pie kārtējā ilgā ielādes ekrāna.

3. attēls

CornerGun ir interesanta ideja, kas diemžēl neglābj primitīvās apšaudes

Ja pretēji Reda norādēm nolemjat šaudīties un riskēt tikt pie sliktā nobeiguma, gatavojieties tikpat primitīvam, kaut ne tik kaitinošam, spēles procesam. Piemēram, kad pretinieki pieķer, viņi vienmēr zina jūsu atrašanās vietu. Interesantākā lieta šajā visā droši vien šķitīs CornerGun jeb nogalināšanas instruments, kura stobru var nolocīt 90 grādu leņķī pa labi vai kreisi, tad ieslēgt infrasarkano kameru un ap stūri šaut algotņiem galvās, bet arī tas neglābj neveiklo spēles procesu.

Visticamāk, lielāko baudu no GE gūsiet tad, kad staigāsiet pa trakonamu un vāksiet pierādījumus, lēnām atšķetinot traģiskos un ļoti neskaidros notikumus ap sprāgstošo meiteni. Katrai stāsta nodaļai jeb atmiņai ir savs skaits dokumentu, ko apskatīt. Savācot visus, iegūsiet kodu, ar ko atslēgt īpašas durvis, aiz kurām saņemsiet balss ierakstu un nereti – jaunu ieroci (kaut arī vardarbība nav ieteicama). Lai gan ir iespējams redzēt, cik daudz materiālu esat palaiduši garām, apskatot katras GE nodaļas ziņojumu dēli speciālā telpā, trūkstošo tekstu atrašana ir ļoti piņķerīga, nepiedāvājot nekādas skaidras norādes, kur skatīties. Sižeta gaitā var veikt dažādas izvēles, taču tās vairāk izbaudīs t. s. trofeju mednieki, jo to iespaids uz stāstu ir mazs.

4. attēls

Noskenējot fotogrāfijas, aizceļojam uz citām atmiņām

Ja ir kāds GE elements, par ko nav divējādu domu, tad tā viennozīmīgi ir skaņa. Poļu izstrādātājiem The Farm 51 ir sanācis kas īpašs. Audio sampli un mūzika bieži rada tādu noskaņu, kas apvienojumā ar grafiku piepilda spēlētāja ķermeni ar «šausmenes» cienīgu spriedzi. Vienā no atmiņām tiek ģeniāli izveidota kompozīcija, par pamatu ņemot vilciena riteņu graboņu, tikmēr citur dzirdam Briseles Filharmoniskā orķestra vijoļu vadītos skaņdarbus, kam pa virsu kliedz bariņš vājprātīgo.

Liels pluss ir arī balss aktieru darbs, kas iekļauj visdažādākos akcentus, nevis tikai vienu Holivudas versiju par to, kā izklausās briti. Reda aristokrātiskais runas veids krasi kontrastē ar Bleka strādnieku šķiras manieri. Galu galā, kad «psihenes» iemītnieki reizes piecdesmit atkārto «pupitmēn, pupitmāstā» (nekāds sakars ar krūtīm – viņi interesanti saka vārdu puppet), kamēr čellisti arvien agresīvāk pa stīgām velk mazas sekundas un jūs atšaudāties no dzīviem manekeniem apreibinošu vielu iespaidā, spēlei nudien izdodas efektīvi veidot un kāpināt atmosfēru. Cepuri nost!

5. attēls

Kopumā Get Even piedāvā sarežģītu stāstu un nepārliecinošu spēles procesu. Sižeta izpratnei ir daudz jālasa un kārtīgi jāklausās teiktajā, kas nepatiks vieglas izklaides meklētājiem. Tikmēr lavīšanās un šaudīšanās fani spļaudīsies par to neveiklo izpildījumu. Beigu beigās spēli novērtēs tie, kam svarīgākais ir izpētīt pasauli, iedziļināties detaļās un izbaudīt satriecoši baisu noskaņu, kas šeit ir īstenota caur lielisku skaņu.


Žanrs: First-Person Shooter

Platformas: Windows, Xbox One, PS4

Izstrādātājs: The Farm 51

Izdevējs: Bandai Namco Entertainment

Iznākšanas datums: 23.06.2017.

1081 skatījumi 0 komenti kudos

Raksta autors

1 komentārs SNES Mini jau septembrī
26.Jūnijs 2017 17:50
genotsiid

0 Komentāri

Nav pievienots vēl neviens komentārs, bet Tu vari būt pirmais!

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!