Apskats: Bayonetta 1 un 2

Gandrīz nepārtraukts klimakss

11.Marts 2018 19:37
genotsiid

Apskatītā versija: Switch

Kopš tās parādīšanās pārdošanā, gandrīz katru mēnesi Switch konsole ir saņēmusi pa vienai īpašai spēlei, jaunai vai jau agrāk redzētai. Februārī iznāca kārtējais Wii U "ports" – Bayonetta 2, kam līdzi tiek dots kods tās priekšgājējas lejupielādei no eShop. Dzirdot par spēlēm tikai labas atsauksmes, nolēmu krājumu iegādāties. Kaut arī samaksāju jūtami vairāk, izvēloties produkta īpašo izdevumu, pirkumu nenožēloju.

Rokmūzikā ar jēdzienu "supergrupa" tiek apzīmēts ansamblis, kurā kopā sanāk vairākas citos sastāvos atzinību guvušas slavenības un kas parasti izlaiž vien pāris albumus (prātā vīd Audioslave un Velvet Revolver). Varētu teikt, ka PlatinumGames ir spēļu pasaules ekvivalents šai parādībai, vienā uzņēmumā satiekoties Shinji Mikami (Resident Evil), Hideki Kamiya (Devil May Cry) un Atsushi Inaba (Ōkami). Brīnumainā kārtā izstrādātājam gan ir izdevies neizjukt jau gandrīz 10 gadus, kaut arī tālu no tā nav bijis zemo pārdošanas apjomu dēļ.

1. attēls

Boss pa visu ekrānu – nekas īpašs

Bayonetta, kas veikalu plauktos parādījās 2009. gadā, ir viena no pirmajām studijas spēlēm. Tā ir Kamiya radītā hack and slash seriāla Devil May Cry garīgā turpinātāja. Stilīga un izveicīga galvenā varone ar spēcīgu auksto ieroci un divām pistolēm, gotiska arhitektūra, cīņas ar bosiem, kas aizņem pusi ekrāna (vai pat visu), augsta grūtības pakāpe un piņķerīga kamera noteikti ir pazīmes, kas daudziem rada asociācijas ar Capcom iepriekš izdotajiem darbiem. Tomēr Bayonetta ir krietni modernāka, plūstošāka un, jā, pat labāka nekā tās iedvesmas avots, vienlaikus turoties pie "ģimenes" vērtībām!

Pirmkārt, galvenā varone ragana Bayonetta ir ļoti dominējoša un spilgta personība, kas nebaidās izmantot savu seksualitāti, sitot, durot un apšaudot kā dēmonus, tā eņģeļus. Viņu pavada bariņš eklektisku tēlu un pretī stājas lērums atmiņā paliekošu ienaidnieku, kas tiek iesaistīti daudzās izklaidējošās un uzjautrinošās sižeta ainās. Otrkārt, mazliet kokainā vadība ir nomainīta pret ko daudz brīvāku un gludāku, ļaujot pēdējā brīdī izvairīties no pretinieku uzbrukumiem, tādējādi iedarbinot palēninājumu, kas palīdz iznīcināt laikā sastingušos mošķus. Raganu vēl izveicīgāku padara stāsta gaitā iegūtā spēja pārvērsties par melnu panteru un veikalā nopērkamā prasme lidot, pārtopot par kraukli.

2. attēls

Pāris vietās stāstā kaušanos nomaina braukšana un lidošana

Galvenā varone tiek pamodināta pēc 500 gadu miega, neatceroties daudzas lietas. Lai aizpildītu caurumus atmiņā un iegūtu "Pasaules acu" artefakta otru pusi, viņa drīz vien dodas uz kādu fiktīvu Eiropas pilsētu, kas saukta par Vigridu. Vietas, ko ragana izpēta, un radījumi, ko viņa sastop, atgādina Dantes "Dievišķo komēdiju". Vienalga, vai no paradīzes vai elles, Bayonetta cīnās ar visiem. Sižets nav nekāds meistardarbs, bet motivāciju kauties nodrošina pietiekamu.

Cīnīšanās notiek, galvenokārt spiežot sitiena un spēriena pogu. Tāpat kā citā PlatinumGames darbā Metal Gear Rising: Revengeance šeit kombināciju ir tik daudz, ka, nejauši spaidot taustiņus, var izpildīt ļoti iespaidīgus uzbrukumus. Vīriešus no zēniem gan izšķir tas, cik labi protat izvairīties no pretinieku sitieniem un lodēm. Izdariet manevru pēdējā brīdī, lai saņemtu brīdi laika, kurā netraucēti dauzīt naidīgi noskaņotos, kamēr pasaule apkārt ir sastingusi.

3. attēls

Bosiem punktu pieliek t. s. klimaksa uzbrukumi

Jāsaka gan, ka bieži pareizi nolasīt ienaidnieku uzbrukumus ir daudz grūtāk, nekā tam vajadzētu būt. Lai gan kameru parasti var brīvi grozīt ar labo analogo sviru, tā vienalga mēdz kaut kur aizslīdēt, novēršot skatu no tiem pretiniekiem, kurus sitam tajā mirklī. Turklāt viņi negaida rindā, bet gan nāk virsū, kad vēlas, tāpēc kameras pašdarbība var būt sevišķi kaitinoša. Tāpat arī nervus mēdz bojāt t. s. quick time events (QTE) jeb ātrie pogu spiešanas paziņojumi, kuru neizpilde reizēm nozīmē tūlītēju nāvi. Ir redzēti arī sliktāki, taču patīkami nav. Tajos jāprot ātri spaidīt vienu taustiņu vai grozīt analogo sviru, kas nepieciešams t. s. klimaksa uzbrukumu izpildei, ar ko piebeidz bosus.

Līdzīgi kā Devil May Cry vai trīsdimensiju Ninja Gaiden spēles arī Bayonetta ir ļoti prasīga attiecībā uz tās lietotāja refleksiem, tāpēc neesiet pārsteigti, ja kādā brīdī vairs nespējat turpināt Normal grūtības pakāpē! Arī veselības atjaunošanas līdzekļi tiek doti pārāk reti. Lai gan sajūtu ziņā ir ļoti atalgojoši beidzot pievarēt kādu īpaši neciešamu ienaidnieku, nesaņemot nevienu sitienu, ne visi ir gatavi spēlēt tādā līmenī. Par laimi, ir veselas divas vieglās pakāpes, kas atgriež prieku cīnīties. Tās neaizvāc QTE, taču citādi padara dzīvi mazāk grūtu.

4. attēls

Ir saglabāti Wii U versijas īpašie tērpi

Runājot par Switch adaptāciju tehniski, pamatā ir likta Wii U versija, tātad ir iekļauti arī Nintendo tēlu tērpi. Tas nozīmē, ka iespējams kauties, piemēram, The Legend of Zelda galvenā varoņa drēbēs, kamēr spēles valūta izskatās kā Zeldas karalistes rūpijas un, atverot lādes, skan tā visiem zināmā melodija. Ir pievienota arī vadība ar pieskārienekrānu. Grafiski atšķirību ir ļoti maz, saglabājot nieka 720p izšķirtspēju bez stūru nogludināšanas, taču turoties krietni tuvāk 60 kadru sekundē robežai.

Rezumējot Bayonetta: stilīga un plūstoša hack and slash žanra pārstāve, kas cieš no kameras problēmām un citām mazākām ķibelēm.

Beidzot apskatā nonākam pie Bayonetta 2, kas fiziskajā versijā pilnā apjomā ir iekļauta uz kārtridža. Sākotnēji turpinājumu nebija pat plānots izlaist, taču Nintendo finansiālais atbalsts pārliecināja PlatinumGames to pabeigt līdz galam. Vienīgais nosacījums – "spēle iznāk tikai uz mūsu konsoles". Šeit režisora lomu uzņēmās Inaba, nevis Kamiya. Tā nu 2014. gadā Bayonetta 2 iznāca uz Wii U, kur tā bija vairāk vai mazāk atstāta nolemtībai (kā jau vairums ierīces ekskluzīvu). Patīkami tomēr, ka Nintendo produktu atdzīvināja jaunākai sistēmai, jo spēle ir lieliska.

5. attēls

Turpinājums ir pārāks visās jomās par jau tā ļoti labo Bayonetta. Manas acis visvairāk priecē plašā krāsu palete, ar ko diemžēl pirmā daļa nevar lepoties tai ērai raksturīgā brūni pelēkā ekrāna filtra dēļ. Ar kameru vairs gandrīz nav jācīnās. Sižeta ainas ir padarītas vēl trakākas. Līmeņi tagad izceļas ar lielāku dažādību. Cīņu sistēma ir papildināta ar jaunām iespējām un ieročiem. Normal grūtības pakāpe cienī arī lietotājus ar vidējām action žanra iemaņām. Uzlabojumu ir ļoti daudz – pārāk daudz, lai šeit minētu.

Sižeta pabeigšanai nepieciešamas vairs tikai 8 stundas priekšgājējas 10 vietā. To var izskaidrot ar pirmās daļas pārlieku izstieptajām atkāpēm no standarta spēles procesa (tās izpaudās kā, piemēram, braukšana ar motociklu un lidošana ar iznīcinātāju), kas šeit ir krietni saprātīgākā garumā. Toties atgriezties pie konkrētām pabeigtām stāsta nodaļām tagad var jebkurā laikā. Sižets vispār šķiet saprotamāks un ne mazāk izklaidējošs.

6. attēls

Turpinājums ir pārāks teju visās jomās

Jaunums Switch versijā ir amiibo figūriņu atbalsts, ar ko ragana iegūst jaunus tērpus, kā arī citus labumus. Tag Climax režīms tagad ir spēlējams arī uz viena ekrāna kopā ar kādu draugu, neizmantojot interneta pieslēgumu. Partnera lomu var uzņemties arī mākslīgais intelekts. Lai gan uz pašas konsoles ekrāna Bayonetta 2 izskatās satriecoši, vietām diemžēl ir jūtami pamatīgi kadru skaita kritumi. Dokstacijas režīmā atkal jāsamierinās ar 720p, toties "freimreits" ir krietni tuvāks 60 FPS nekā Wii U versijā.

Kopumā Bayonetta 2 ir lieliska, plūstoša un aizraujoša hack and slash žanra spēle, kas par tās priekšgājēju ir pārāka teju visās jomās. Kastē iekļautais pirmās daļas lejupielādes kods ir patīkams bonuss, kaut gan vēlētos, lai Bayonetta būtu bijusi uz tā paša kārtridža, kura ir turpinājums. Ja pirmo spēli var silti ieteikt tikai žanra entuziastiem, tad otro – visiem Switch un Wii U īpašniekiem. Trešā daļa jau ir izziņota, tā ka raganas nākamais piedzīvojums ir laika jautājums.


Bayonetta 1 + 2 (Switch)

Žanrs: action, hack and slash

Platformas: Switch

Izstrādātājs: PlatinumGames

Izdevējs: Nintendo

Iznākšanas datums: 16.02.2018.

576 skatījumi 0 komenti kudos

Raksta autors

4 komentāri Marta izloze PRO kontu lietotājiem
10.Marts 2018 17:32
goodman2576

0 Komentāri

Nav pievienots vēl neviens komentārs, bet Tu vari būt pirmais!

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!