Iespaidi: Until Dawn

Spraiga interaktīvā šausmene ar pāris briesmīgām lietām

23.Maijs 2018 10:51
genotsiid

Kāpēc vēl viens "Iespaidu" raksts? Pirmkārt, tāpēc ka ir pieņemts lēmums uz nenoteiktu laiku pārtraukt "Bezcerīgā podkāsta" ierakstīšanu (tur parasti dalos domās par mēneša laikā spēlēto). Otrkārt, šoreiz aplūkotajam produktam jau sen lapā ir apskats. Treškārt, iespaidu izklāsts man palīdz uzturēt savu rakstītprasmi formā un, iespējams, noder kādam lasītājam. Redaktors NecroBob jau pirms gandrīz 3 gadiem skaidri izteicās par Until Dawn (turpmāk – UD) stāstu, varoņiem, balss aktieru darbu un tamlīdzīgām lietām. Kopumā viņam spēle šķiet lieliska. Savukārt es skatos kritiskāk.

Neesmu eksperts, bet nenoliedzami ietvertie jauniešu tēli, kas balstīti uz zināmiem stereotipiem, ir lieliski atveidoti. Var nepatikt dažu izmantotais slengs un pārspīlētās grumbas pierēs, taču tie ir sīkumi. Daudz darba ir ieguldīts izstrādē, un rezultāti ir pārliecinoši. Pat tik gauss seriālu skatītājs kā es atpazina mafijas bosu no "Izlaušanās" un galveno varoni no Mr. Robot. Vēlāk secināju, ka ārkārtīgi pievilcīgās Semas aktrise ir supervarone no "Izredzētajiem". Sejas kustības un ieskaņojums ir augstākās klases.

1. attēls

Pazīstamie aktieri ir lieliski atveidoti

UD sižets gan nav tik viennozīmīgs. Ir interesanti, pārsteigumu netrūkst, bet otrajā pusē parādās apšaubāmi elementi, ko, manuprāt, varēja pat neiekļaut gala produktā. Tas, ka nezināms drauds pārtop redzamā slepkavā, padara spēli daudz mazāk biedējošu. Tomēr spriedzi izdodas noturēt no pirmās līdz pēdējai minūtei. Kaitina lētie izbiedēšanas triki, kad, piemēram, pēkšņi kāds izlec tēlu acu priekšā, bet tā laikam ir šausmu žanra neizbēgama klišeja.

Mana lielākā kritika par UD skar spēles procesu. Brīžos, kad neskatāmies sižeta ainas, parasti ir lēnā ātrumā jāpārvietojas pa spocīgo norises vietu Kanādā, vāji izgaismojot vidi un izpētot visādus priekšmetus, kas ļauj labāk saprast notiekošā kontekstu. Ir spēcīga līdzība ar 2001. gada Alone in the Dark: The New Nightmare atmosfēras ziņā un gadu vecāko Resident Evil - Code: Veronica kameras leņķu izvēlē. Pārvietošanās līdz ar to ir visai nepatīkama, mēģinot varoņus bīdīt pa šaurām takām, kamēr automātiskā kamera drastiski maina rakursus.

2. attēls

Viennozīmīgi jāspēlē tumšā vakarā, jo pa dienu neko nevar redzēt

Tā kā sākotnēji UD bija plānots izdot uz PS3, turklāt ar Move pulšu atbalstu, vadība ir visai bēdīga, nedaudz atgādinot Deivida Keidža (David Cage) "meistardarbus". Tā vietā, lai nospiestu taustiņu, izvēles veicam, virzot labo analogo sviru vienā vai otrā virzienā. Pārējā laikā aši spaidām ekrānā attēlotās pogas, citādi nāve pienāk ātri un nežēlīgi. Tie gan ir tikai nieki salīdzinājumā ar vismuļķīgāko izstrādātāju lēmumu – uzspiesto kustību vadību.

Nē, pults nav jākrata vai jāgroza, bet gan jāspēj noturēt nekustīgi vienā pozīcijā! Diemžēl šajos brīžos diezgan aktīvi darbojas UD iestatījumos neatslēdzamā vibrācijas funkcija. Ja kaut nedaudz pabīdāt kontrolieri citā leņķī, esat izgāzušies, un parasti jūs kaut kas saplosa gabalos. Ja slikti padodas šīs sekcijas, pēdējās UD minūtēs, iespējams, aizies bojā visi jūsu līdz šim pie dzīvības turētie tēli. Risinājums ir vai nu piespiest manipulatoru pie plakanas, nekustīgas virsmas, vai arī lietot kādu no alternatīvajām PlayStation ievadierīcēm, kam nav iebūvētu kustību sensoru (piemēram, HORI Pad FPS Plus).

3. attēls

Cerams, ka jums nav grūtību nekustīgi noturēt pulti, kamēr tā vibrē

Automātiskā saglabāšanās, par laimi, nav tik nežēlīga. Ja pēc muļķīgas izvēles vai garām palaista pogas spiediena paspēsiet konsoles izvēlnē aizvērt spēli, turpināsiet no agrāka punkta bez letālām sekām. Protams, atkal būs jāskatās ievada video un, iespējams, Previously On klips, bet tas ir sīkums. Liels mīnuss, manuprāt, ir nespēja izlaist sižeta ainas. Tas ir saprotams lēmums no izstrādātāju puses, bet otrajā spēlēšanas reizē taču to vajadzētu varēt izdarīt, ne?

Tas tiesa, ka izvēles ir ļoti svarīgas un ietekmē stāsta gaitu, bet, ja vien jums nav kādas garīgas novirzes vai vēlmes savākt visas trofejas (nereti viens un tas pats), droši vien centīsieties saglabāt katru tēlu dzīvu. Izmantojot veselo saprātu un pieņemot iespējami ētiskākos lēmumus (kā arī vairākkārt mokoties ar tām pašām Don't Move vietām), man beigās izdzīvoja septiņi no 8 varoņiem. Viens mira, cik saprotu, tikai tādēļ, ka palaidu garām dokumentu, kas novestu viņu pie kaut kādām atklāsmēm.

4. attēls

Pēc stāsta iziešanas varat ieskatīties spēles aizkulisēs

Pēc spēles iziešanas izvēlnē parādās sadaļa Episodes, kas ļauj atgriezties pie dažādām nodaļām un pieņemt pretējus lēmumus, bet, ja vairums tēlu izdzīvoja, neesat sadists vai trofeju krājējs (nereti viens un tas pats), neredzu iemeslu atkal UD veltīt astoņas deviņas stundas. Patīkama lieta ir atslēdzamā bonusu sadaļa, kas atgādina filmu DVD vai Blu-Ray izdevumus, piedāvājot ieskatīties spēles izstrādē.

Īsi sakot, ja patīk amerikāņu pusaugu šausmu kino un ir pieejama PS4 konsole, Until Dawn ies uz "urrā". Ir pāris apšaubāmas lietas sižetā, un spēles process ir neveikls, bet kopumā iespaids – visai pozitīvs.


Žanrs: adventure

Platforma: PS4

Izstrādātājs: Supermassive Games

Izdevējs: Sony Computer Entertainment

Iznākšanas datums: 26.08.2015.

508 skatījumi 3 komenti kudos

Raksta autors

2 komentāri Iespaidi: XCOM 2 uz PS4
19.Maijs 2018 10:41
genotsiid

3 Komentāri

23.Maijs 2018 16:28

Cik esmu spēlējis šo, tad neko sliktu nevaru teikt. Man visai labi patika. Bet piekrītu, ka spēle jāspēlē pa nakti, jo savādāk neko lāga nevar redzēt.

25.Maijs 2018 15:59
goodman2576 Redaktors

@genotsiid lielisks apskats, pilnīgi pievienojos tavam viedoklim. Arī man sākotnējā eiforija spēlējot lēnām pārtapa zināmā klišejiskā garlaicībā un joprojām neesmu spēli izspēlējis līdz galam. Tomēr pareizā atmosfērā (tumšā vakarā ar austiņām), atsevišķos brīžos šausmenes elements nostrādā uz 100%, un tas nozīmē ka spēle sasniedz savu rezultātu.

25.Maijs 2018 16:57

Izbaudīju vairāk kā filmu nevis spēli un patika labāk nekā 90% šausmu filmu. Labu šausmeni vienmēr esmu gatavs noskatīties, cerībā, ka režisors būs izdomājis ko oriģinālu un interesantu, mēģinot mani nobaidīt.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!