Graveyard Keeper apskats

Stardew Valley ar drūmāku noskaņu

29.Augusts 2018 06:05
Homērs

Kas varēja zināt, ka kapu uzturēšana var būt jautra padarīšana?

Lauksaimniecības spēles ir vienmēr bijušas populāras. Klasiskā Harvest Moon spēļu sērija, nesen izlaistā un ļoti populārā Stardew Valley, mūsu pašu Latviešu "Ferma", un tā tālāk. Izrādās, ka geimeriem ļoti patīk vākt virtuālas dārzeņu ražas un audzēt virtuālus mājlopus. Neskatoties uz to, studija Lazy Bear Games piegājusi šai formulai citādāk, ar savu spēli Graveyard Keeper, ko paši sauc par "visu laiku neprecīzāko viduslaiku kapsētas kopšanas spēli."

Spēles sižets sākas ar to, ka kādā lietainā vakarā spēles galveno varoni notriec automašīna. Pamostoties, galvenais varonis saprot, ka tika pārnests senajos viduslaikos. Drīz vien parādās runājošs galvaskauss un pastāsta, ka tagad esam jaunais kapsētas uzturētājs. Šeit arī sākas mūsu piedzīvojumi, kuru galvenais mērķis būs mēģināt atrast savu ceļu atpakaļ uz nākotni, kopt kapsētu un uzturēt to kārtībā, preparēt un aprakt līķus, atklāt jaunas tehnoloģijas, organizēt bēres, un izmantot dažāda veida resursus, lai attīstītu savu "biznesu". Spēlētājam būs nepieciešams uzstādīt kapu pieminekļus un to dekorējumus (vienkāršs koka krusts kvalitātē ziņā būs daudz sliktāks, nekā dārgs marmora piemineklis), kā arī remontēt tās kapavietas, kuras ir sākušas brukt.

Kā daudzās citās, management tipa spēlēs, Graveyard Keeper-ā (GK) nauda spēlē ļoti lielu lomu, un līķu aprakšana īsti nenes nekādu īstu peļņu, līdz ar to šeit ir pieejamas daudzas papildus naudas ieguves metodes. Var, piemēram, uzsākt sadarbību ar vietējo baznīcu, kura mums daudz maksās, ja iebaidīsim vietējos iedzīvotājus un padarīsim tos dievbijīgus, kas liks tiem biežāk apmeklēt dievkalpojumus. Neviens jau neteica, ka bizness būs godīgs! Pirms līķus var apglabāt, tos bus nepieciešams preparēt. Šeit parādās vēl viens veids, kā iegūt peļņu - pārdot līķu orgānus, asinis, kaulus, ādu, un gaļu, kura izņemta no ķermeņiem. Līķu daļas var pārdot, piemēram, melnajā tirgū, vai arī vietējam ciemam - "hot dogus" taču no kaut kā ir jātaisa! Jāsaka, ka melnā humora GK ir ļoti daudz. Reliģiskām personām šī spēle noteikti nebūs pa ceļam.

Spēlē ir pieejamas vairākas papildus aktivitātes, kas ļauj novest domas no kapsētas darbiem, piemēram zemes kultivēšana, koku izciršana, strādāšana raktuvēs, grāmatu rakstīšana, skulptūru veidošana, jaunu priekšmetu kraftings, zvejošana, u.t.t.

Mūsu rīcībā ir milzīgs tehnoloģiskais koks, kas ir sadalīts vairākās daļās. Katrs no tā elementiem tiek atbloķēts, izmantojot pieredzes punktus, kas ir iedalīti trīs krāsās - sarkanā, zaļā un zilā krāsā, un katra tiek iegūtā citā veidā. Sarkans tiek piešķirts fiziskajam darbam, zaļais - lai strādātu ar augiem, un zilais ir viss, kas ir saistīts ar zinātni, ķīmiju, u.t.t. Katra darbība spēlē izmaksā laiku un galvenā "varoņa" enerģiju. Enerģija izsīkst ļoti ātri, un lai to atjaunot ir jāēd pārtika, vai jāiet jāpaguļ savā gultā. Tāpat kā jebkurā lomu spēle, jaunu prasmju apgūšana ļaus spēlētājam progresēt un uzlabot savu personāžu, kā arī atbloķēt jaunas spēles mehānikas un celtnes. Laika gaitā spēlētājs sastaps dažādus NPC personāžus, kuri piedāvās savus pakalpojumus, savukārt citi dos spēlētājam uzdevumus jeb kvestus, kas būtībā būs "aizej tur, paņem to, un atnes atpakaļ". Tie neko nedod, izņemot to, ka atver citus, galvenokārt bezjēdzīgus kvestus.

GK nav vien līķu aprakšana un kapakmeņu tīrīšana. Laika gaitā mums būs iespējams apmeklēt noslēpumainās drupas, kuras ir pilnas ar ienaidniekiem, kuri mūs pašu gribēs padarīt par līķi. Ja piemīt nepieciešamās krāsnis un piederumi, ar spēles kraftinga sistēmas palīdzību sev var izkalt zobenu un bruņas. Tad vien atliek doties uz pazemes drupām un jāmēģina šos mošķus pieveikt, lai no tiem dabūtu resursus, kas nav pieejami nekur citur. Kopumā, šī viduslaiku pasaule ir pilna dažādu dīvainu personāžu, melnā humora, un dažāda veida briesmu.

Drupās bez zobena darīt nav ko, tāpēc tas būtu jāatbloķē un jāizveido ātri.

Pateicoties precīzi izstrādātajai grafikai, kurā sevī ietver gludas animācijas un skaistas lokācijas, spēle vizuāli izskatās ļoti kvalitatīva. Kaut arī mūsdienās 8-bit un cita veida pikseļu spēles bieži vien tiek veidotas vien tāpēc, lai piepelnītos uz spēlētāju nostalģijas sajūtas, izstrādātāji Lazy Bear Games ir izveidojuši patiesi skaisti sazīmētu spēli, kuras grafika lieliski sader ar laika periodu, kuru tā cenšas attēlot. Spēles mūzika ir diezgan laba, un ir vieglu, mierīgu melodiju pilna. Katrai individuālajai kartes daļai ir savs muzikālais izpildījums, kurš nepārtraukti spēles dienu un nakti, kas ar laiku var sākt apnikt. Liela daļa skaņas efektu ir saistīti ar spēlētāja darbībām, kas padara šo darbību veikšanu vēl interesantāku. Personāžu balss ieskaņošanas šajā spēlē nav, taču pastāv Krievu valodas lokalizācija, ja ar Angļu valodu neesat draugos.

Brīžiem rodas ideja, ka izstrādātāji tīšām vēlējās pārmērīgi sarežģīt spēli, piekrāmējot to ar apgrūtinošiem elementiem un funkcijām, kas to padara nevajadzīgi grūtu. Spēlētāja inventārs ir smieklīgi mazs, kā rezultātā viss vajadzīgais gandrīz nekad nebūs pa rokai, un būs nepieciešams skriet no viena kartes gala uz otru, lai paņemtu vajadzīgo darbarīku vai ko tamlīdzīgu. Vēl tam klāt nāk fakts, ka šajā spēlē, izņemot galvenā personāža lēnās staigāšanas, nav nekādu citu pārvietošanās iespēju. Kopš šī apskata iznākšanas izstrādātāji ir spēlei pievienojuši teleportēšanās akmeni, kas ļauj ātri pārvietoties pa karti... kuram ir 5 minūšu "atdzeses" laiks. Kam tas vispār prātā ienāca?

Celtnes būs jāceļ ne tikai skaistuma dēļ, bet lai apmierinātu ciema iedzīvotāju vēlmes.

7/10

Graveyard Keeper kopumā ir jautra spēle. Tās drūmā atmosfēra ļoti labi sader ar spēles melno humoru, un rezultātā sanāk kas tāds, kas neuztver sevi pārāk nopietni, un neizsauc vēmienu. Šeit, pašsaprotami, var veikt salīdzinājumus ar citām šāda žanra spēlēm, tomēr izstrādātājiem izdevās izveidot kaut ko jaunu un diezgan unikālu. Kaut arī spēles cena ir pat ļoti saprātīga, es gan ieteiktu pagaidīt kādu mēnesi, līdz visas šīs spēles nepilnības tiks izlabotas.

Graveyard Keeper ir pieejama uz PC un Xbox One platformām. Iekš Steam to var iegādāties šeit.

465 skatījumi 1 komenti kudos

Raksta autors

8 komentāri Bezcerīgais X
27.Augusts 2018 12:04
Bezcerīgais

1 Komentārs

29.Augusts 2018 08:24

Šī spēle izraisa interesi, bet man kaut kā žēl naudas.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!