Iespaidi: Gun (2005)

Pārsteidzoši baudāma arī šodien

6.Novembris 2018 09:00
genotsiid

Tagad tas šķiet neticami, bet Activision ir izdevējs, kas reiz tirgū izlaida daudz dažādu spēļu. Reti kuru no tām var saukt par lielisku, taču tādi konsoles Nintendo GameCube īpašnieki kā es un lietotājs fenfen priecājās par uzņēmuma atbalstu tai. Neveiksmīgajai platformai, kas sava mūža laikā tika pārdota mazāk eksemplāros nekā Switch šobrīd, aptuveni 50 firmas izdoto darbu starpā ir tādi brīnumi kā, piemēram, sērija True Crime – tuvākais Grand Theft Auto, ko uz kubam līdzīgās formas konsoles var redzēt.

Activision atbalstam turpinoties līdz Nintendo iekārtas pēdējiem gadiem, tā saņēma arī spēli Gun. Ar to, ja nemaldos, iepazinos kaut kad 2007. gadā, kad fenfen lietoto disku bija nopircis vai samainījis veikalā Videogames. Diemžēl neko daudz neatceros, izņemot faktu, ka viņam bija cenzētā versija ar tekstu un subtitriem vācu valodā, un lamuvārdu Hurensohn (no vācu val. "ielasmeitas dēls"), ko ievada/apmācības medību laikā varēja izlasīt uz ekrāna. Nesenajā "Bezcerīgajā podkāstā" dzirdot, ka Red Dead Redemption 2 ir Gun ideju turpinātājs un izlasot, ka iziešanai vajag vien sešarpus stundas, nolēmu to atkal izmēģināt, šoreiz uz Xbox 360.

1. attēls

Tā kā spēle tika izdota vienā dienā ar 7. paaudzes Microsoft konsoli, nav nekāds pārsteigums, ka tā izskatās visai briesmīgi. Rodas iespaids, ka ir paņemta pirmās Xbox versija, tad pacelta izšķirtspēja līdz 720p, pielikts 4x MSAA un gatavs. Izplūdušas tekstūras (un pat izvēlnes), vienkāršs apgaismojums, primitīvi efekti, pārlieku asas ēnas, stīva animācija, liels fontu izmērs – visa saknes ir dziļi PS2 ērā. Jebkurā gadījumā nestāv ne tuvu klāt Project Gotham Racing 3, kas arī ir t. s. launch game.

Mani pārsteidza arī tas, cik "nepareiza" Gun ir pēc mūsdienu politkorektajiem standartiem. 1880. gadā galveno varoni Koltonu Vaitu (Colton White) pamodina viņa tēvs, liek uzkost "džērkiju" (dehidrētu gaļu?) un kopā doties medībās. Viņi to galvenokārt nedara, lai izdzīvotu, bet drīzāk, lai iegūtos resursus pārdotu bagātniekiem, kas drīz piestāj ar tvaikoni. Uz kuģa vecais vīrs aiz slēgtām durvīm satiekas ar kādu sievieti, kas acīmredzami ir senākās profesijas pārstāve. Drīz tvaikonis tiek ielenkts un nogremdēts, bet tēvs pirms nāves Koulam liek sameklēt Dženiju (Jenny) kādas tuvējās mazpilsētas krogā.

Izrādās, ka arī viņa ir prostitūta, turklāt blondīne ciešā apģērbā. Pēc galvenā varoņa ierašanās dzertuvē drīz tur sākas slaktiņš, jo kāds vietējais bandīts domā, ka Kouls neļauj viņam "bakstīt" Dženiju. Galvas noraidoša kustināšana turpinās ar situāciju, kur ķīniešu strādnieki jāaizsargā no indiāņu kareivjiem, kuri mirstot izdot vienlaikus šausminošu un smieklīgu ķērcienu. Droši vien 2018. gadā kaut kas tamlīdzīgs nevarētu parādīties veikalu plauktos, jo nokaitinātu daudzas minoritāšu grupas.

2. attēls

Šķiet, visas sievietes, ar ko Gun sastopamies, ir prostitūtas

Vispār stāsts ir labs, ja nav iebildumu pret banāliem spageti vesterniem. Interesantākais ir tas, ka sākotnēji galvenais varonis ir kā koloniālisma labā roka, slepkavojot indiāņus, kuri cīnās par savu zemi, bet vēlāk, iepazīstot sevi tuvāk, konfliktā iesaistās no otras puses. Gun atveidotie Mežonīgie rietumi man kā cilvēkam, kurš nav tematikas eksperts, liekas visai pārliecinoši gan tēlu, gan valodas, gan vides ziņā.

Pēc daudziem desmitiem stundu ar Red Dead Redemption 2 spēles process 2005. gada darbā šķiet patīkami atsvaidzinošs. Nekādu smalku animāciju katram sīkumam, nekādu pārspīlētu centienu turēties pie īstenības, nekādas mākslīgas kustību palēnināšanas un turēšanas aiz rociņas. Gun ir tipisks sava laika trešās personas skata šaujamgabals, taču ar tuksnešiem, zirgiem un revolveriem. Vadība un pārvietošanās ir līdzīgāka FPS žanram nekā Gears of War. Kad ierocis ir rokās, nav jātur taustiņš "LT", lai tēmētu – brīvi kustinām kursoru ar labo sviru un spiežam gaili ar "RT".

Automātiskās tēmēšanas nav, taču piepalīdz paņēmiens Quickdraw, kas palēnina laiku un notiekošo parāda no pirmās personas skatpunkta. Tas ir ļoti noderīgs brīžos, kad ielenc, un ļauj ērti pārslēgties starp mērķiem. Veiksmīga izmantošana sniedz gandarījumu. Tikmēr zirgu var vadīt ar kreiso roku vien, kamēr labā atbild par kameru un šaušanu. No dzīvnieka iespējams ērti nolēkt pat skriešanas laikā, kamēr saskaršanās ar sienu vai kādu priekšmetu neliek nogāzties. Kustības brīvība un vienkāršums padara Gun ļoti veiklu.

3. attēls

Paņēmiens Quickdraw izglābj atkal un atkal

Spēles process ir salīdzinoši primitīvs, taču jautrs. Tas nepaspēj apnikt pat tad, kad nolemjat bez stāsta uzdevumiem pildīt arī neobligātos. Gun pastāvīgi atgādina, ka ir iespējams uzlabot galvenā varoņa rādītājus, piemēram, šaušanu, Quickdraw, jāšanu un veselību (starp citu, to atjauno, iedzerot viskiju), pildot papildu darbiņus. Piedāvājumā ir meklēšanā izsludinātu personu sagūstīšana, piegādes ar zirgu, miera uzturēšana pilsētā, ķīlnieku glābšana, palīdzība fermā, medības un pat pokers. Papildus par tiem dod naudu, ko tērēt uzlabojumu iegādei. Aizraujoša blakusnodarbe ir arī zelta rakšana, nelielajā atvērtajā pasaulē atrodot mirdzošus akmeņus, ko skaldīt.

Vienīgās reizes, kad Gun rosina lamāties krievu valodā, ir stāsta beigās, kad bez redzama tēmekļa jāšauj ar lielgabalu. Kaitina arī cīņa ar pēdējo bosu. Par laimi, kontrolpunkti ir cieši izvietoti, kamēr ielādes laiki uz cietā diska ieinstalētai spēlei – ļoti īsi. Kopumā Gun liekas daudz līdzīgāka Red Dead Redemption nekā pašu Rockstar veidotā Red Dead Revolver, ko izdeva 2004. gadā, tāpēc to pat varētu saukt par RDR garīgo priekšteci. Spēles process ir pēc mūsdienu standartiem atsvaidzinoši vienkāršs un, manuprāt, vēl aizvien baudāms. Turklāt iziešanai vajag tikai dažus vakarus.

Spēle pieejama uz PC, PS2, Xbox, GameCube, Xbox 360 un PSP.

234 skatījumi 5 komenti kudos

Raksta autors

3 komentāri Apskats: Red Dead Redemption 2
3.Novembris 2018 16:40
genotsiid

5 Komentāri

6.Novembris 2018 09:11

Žēl, ka šī spēle nekad netiks rimāsterota un, visticamāk, pazudīs nebūtībā.

6.Novembris 2018 09:24
genotsiid Redaktors

@fenfen Tu gan ātri lasi! Jā, visticamāk, remāsteru nekad neredzēsim. Kaut arī Gun tika pārdota 1,4 miljonos eksemplāru un atsauksmes bija ļoti labas, tā nesaņēma turpinājumu. Laikam Activision gana stipri rūp tikai Crash Bandicoot, Spyro un Warcraft, lai izlaistu tām rīmeikus, kas ir saprotams. Turklāt mūsdienu sabiedrībā Gun nerediģētā formā varētu atkal saniknot minoritātes (indiāņi jau bija sašutumā par spēli, kad tā parādījās veikalu plauktos).

6.Novembris 2018 09:38

ehh, bērnības atmiņas!

6.Novembris 2018 10:03

@genotsiid Objektīvi vērtējot, jā, cenzēšana būtu optimālākais risinājums maziem tumblerastiem, bet mani pārņem dusmas, ka modernā un brīvi domājošā sabiedrībā vēl ir iespējama diskusija par vārda brīvības ierobežošanu. Spēlē indiāņi vismaz manā izpratnē bija parādīti labā gaismā, un nekas tāds tur nenotika.

6.Novembris 2018 19:23

Prieks redzēt vecāku spēļu apskatu!

Ceru, ka būs vēl kāds apskats no padzīvojušo spēļu klāsta.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!