Iespaidi: Steam Play jaunā versija

Un Tekken 7

15.Novembris 2018 15:30
genotsiid

Domājams, vairumam cilvēku vārds "datorspēle" asociējas ar Windows. Ilgus gadus vienīgais veids, kā ar tastatūru un peli kaut ko nopietni "uzkapāt", bija lietot kādu no Microsoft izstrādātās operētājsistēmas versijām. To nepārprotamais un nepārspējamais pārsvars savā tirgus jomā nozīmēja, ka spēļu radītājiem un izplatītājiem nebija lielas motivācijas savus darbus izlaist uz OS X (agrākais macOS nosaukums) vai – Dievs pasarg'! – Linux, jo tur ir salīdzinoši maz pircēju.

Tomēr situācija alternatīvo operētājsistēmu piekritējiem uzlabojās kaut kad laikā ap 2010. gada beigām, kad parādījās nu jau slavenā Humble Indie Bundle 2. izdevums. Tas piedāvāja par paša noteiktu cenu iegādāties vairākas neatkarīgo izstrādātāju spēles, ko iespējams baudīt uz trīs dažādām platformām. Vidējā ziedojumu apmēra tabulai rādot, ka Linux lietotāji ir gatavi par to pašu maksāt vairāk, bija skaidrs, ka interese par interaktīvās izklaides produktiem no atvērtā koda operētājsistēmas piekritēju puses ir. Liels notikums bija korporācijas Valve atbalsts dažus gadus vēlāk.

1. attēls

Tās vadītājam izsakot nepatiku pret tolaik jauno Windows 8 un virzienu, kurā Microsoft dodas, drīz spēļu pārdošanas platforma Steam tapa pieejama arī versijā, kas dabiski darbojas uz pingvīna simbolizētās operētājsistēmas. Diemžēl Valve bosa grandiozie plāni saistībā ar SteamOS, uz spēlēm koncentrētu Linux variantu, un mazajiem datoriem Steam Machines pamazām norima, liecinot par intereses trūkumu no patērētāju un izstrādātāju puses. Par laimi, plints netika mesta krūmos, jo pirms diviem gadiem Valve pieķērās kam, iespējams, svarīgākam.

Windows paredzētās programmatūras palaišana uz Linux (un Mac) ir jau sen zināma lieta. To var izdarīt ar compatibility layer (saderības slāni?) Wine jeb Wine Is Not an Emulator. Lai gan ir jāpacieš nebūtisks līdz ievērojams kritums veiktspējā un dažādas tehniskas problēmas, nav jālieto maksas operētājsistēma. Nu arī Valve ir nonākusi pie šīs pašas metodes, lai savu milzīgo produktu izlasi padarītu pieejamāku Linux piekritējiem, 21. augustā izziņojot no 2010. gada pazīstamās Steam Play jauno versiju.

Īsi sakot, korporācija ir par pamatu paņēmusi Wine un idejas no citiem līdzīgiem saderības projektiem un uztaisījusi savu adaptāciju, ko sauc par Proton. Valve cer, ka tagad Steam Linux versijā iebūvētais compatibility layer iedrošinās izstrādātājus savas spēles veidot ar Vulkan atbalstu jau no paša sākuma, padarot to pielāgošanu citām operētājsistēmām vieglāku. Dažādas korporācijas ieviestās optimizācijas ļauj Windows programmas palaist pa taisno no sava servisa, atbalsta Steamworks, OpenVR un nodrošina augstāku veiktspēju nekā standarta Wine.

2. attēls

Šo rindu autors par Steam Play uzzināja pavisam nejauši, kādā nelāgā dienā pēc ilgāka pārtraukuma atkal atverot Steam un ieraugot, ka fighting žanra pārstāve Tekken 7 parādās uz Linux darbināmo spēļu sarakstā. Tika ievērota arī piezīme "uz šī datora strādā caur Steam Play", liecinot, ka Bandai Namco nav gluži savu darbu portējuši uz salīdzinoši nepopulāro operētājsistēmu. Kamēr lejupielādēja vairāk nekā 40 GB lielo kaušanās spēli, nelietīgais, bezjūtīgais cilvēks atrada Proton pirmās bēta versijas atbalstītās programmatūras sarakstu:

• Beat Saber
• Bejeweled 2 Deluxe
• Doki Doki Literature Club!
• DOOM
• DOOM II: Hell on Earth
• DOOM VFR
• Fallout Shelter
• FATE
• FINAL FANTASY VI
• Geometry Dash
• Google Earth VR
• Into The Breach
• Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012
• Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2013
• Mount & Blade
• Mount & Blade: With Fire & Sword
• NieR: Automata
• PAYDAY: The Heist
• QUAKE
• S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
• Star Wars: Battlefront 2
• Tekken 7
• The Last Remnant
• Tropico 4
• Ultimate Doom
• Warhammer® 40,000: Dawn of War® - Dark Crusade
• Warhammer® 40,000: Dawn of War® - Soulstorm

Kā redzat, liste ir salīdzinoši neliela, taču reiz būtu bijis neiedomājami uz Linux datora darbināt gadu vecu DirectX 11 spēli. Vēl labāk, jo DOOM VFR pārdošanā nav pat tik ilgi! Lai gan Steam iestatījumos iespējams izvēlēties, lai visi produkti jūsu "īpašumā", kam nav Linux porta, ir palaižami caur Proton, tikai sarakstā uzskaitītie garantēti strādās pareizi. Piemēram, Rocksmith 2014 Edition - Remastered netiek pat līdz pirmajiem logo ar vai bez ģitāras kabeļa iesprausta, kaut arī standarta Wine spēle (ar dažiem trikiem) darbojas lieliski.

3. attēls

Ja parādās šāda veida paziņojumi, pārbaudiet, vai uzlikti jaunākie draiveri

Tāds iespaids gan nebija draņķim, kurš šo raksta, pirmoreiz Steam Linux versijā palaižot Tekken 7, jo izlēca kļūdas paziņojums. Nospiežot OK, spēle aizvērās. Par laimi, ātri izdevās sameklēt risinājumu forumā. Izrādās, ka tobrīd uzinstalētais Nvidia draiveris bija pārāk vecs. Atjauninot to uz svaigāko stabilo versiju, Tekken 7 aizgāja nevainojami, par Windows trūkumu zināmai darot vien neaizvācamajai Ubuntu rīkjoslai ekrāna augšmalā.

Nonākot galvenajā izvēlnē, bija patīkami atklāt, ka ir iznācis spēles "apdeits" 2.0, kas pievieno dažādus palīglīdzekļus, piemēram, vienas pogas kombinācijas, padarot 3D "faitingu" vēl piemērotāku jaunpienācējiem. Ķeroties pa taisno pie Arcade Battle, izvēloties cīnītāju Asuka un sen viņai izveidoto tērpu (kā zināms, Steam par datu saglabāšanu "mākonī" neiekasē naudu atšķirībā no Sony), drīz vien bija skaidrs, ka, lai cik arī identiski Windows grafika neizskatītos, veiktspēja ir jūtami zemāka.

Kadru skaits gan ir atkarīgs no arēnas, kurā atrodamies (un tās stāva atsevišķos gadījumos). Šis ir ļoti nezinātnisks novērojums, tā ka jums atliek vien ticēt šeit rakstītajam. Kamēr uz Windows tādi paši vizuālie iestatījumi nodrošina 60 FPS 99 % gadījumu, caur Proton var novērot trīs dažādus veiktspējas līmeņus. Daļa arēnu sniedz gludus 60 kadrus sekundē, citas – 50–60, savukārt efektiem bagātākās turas ap 45, kas ir visai nebaudāmi kaušanās žanra spēlei.

4. attēls

Nav viegli kauties ar 44 kadriem sekundē

Tas viss gan ir sagaidāms, ņemot vērā, ka Tekken 7 nav veidota ar Linux padomā. Samazinot iekšējo izšķirtspēju, ēnu un efektu kvalitāti, nevajadzētu būt grūtībām sasniegt stabilu ekrāna atjaunošanas ātrumu. Prieks secināt, ka spēle darbojas pareizi. Tika izmēģināts arī sižeta režīms un viens tiešsaistes mačs, ko izdevās pārliecinoši uzvarēt (protams, tas tādēļ, ka genotsiid ir labāks par visiem pārējiem, nevis gadiem slīpējis... prasmes ar Asuka). Autors pamanījās arī atslēgt vienu Steam sasniegumu, apstiprinot, ka tie strādā. Jāņem vērā, ka netika testēts viss, ko kaušanās spēle piedāvā, tā ka var būt kādas novirzes no normas.

Kopumā iespaidi par Steam Play ir labi. Viennozīmīgi šķiet prātīgāk ieguldīt līdzekļus operētājsistēmu saderības rīku attīstīšanā, nekā gaidīt, kad izstrādātāji vai trešās puses uzņēmumi izdos Linux paredzētas spēļu versijas. Uz nākotni var raudzīties ar pamatotām cerībām.

Spiežot šeit, varat izlasīt, ko Valve saka par Steam Play.

177 skatījumi 0 komenti kudos

Raksta autors

20 komentāri Novembra spēļu izloze strauji tuvojas
14.Novembris 2018 11:02
goodman2576

0 Komentāri

Nav pievienots vēl neviens komentārs, bet Tu vari būt pirmais!

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!