Iespaidi: Just Cause 3 (2015)

Ar Uzi pret helikopteriem

3.Decembris 2018 18:13
genotsiid

Spēlēta uz standarta PS4, uzlikts atjauninājums 1.05, instalēts tikai Firestarter DLC.

Cilvēka priekšrocība pār citiem planētas iemītniekiem ir spēja radīt. To vajadzētu kultivēt. Turpretī iznīcināšana ir pretdabiska lieta. Jāatzīst gan, ka mazās un kontrolētās devās tai var būt labs iespaids uz divkājaino radījumu. Videospēle Just Cause 3 (turpmāk – JC3) pieskaras cilvēka tumšajai pusei, dodot viņam neskaitāmas iespējas un līdzekļus postīt, taču neko daudz vairāk.

Kaut gan jau sen pazīstu sēriju Just Cause, to izmēģināt nolēmu tikai pēc tam, kad noskaidroju, ka, iespējams, dabūšu uzspēlēt jaunāko daļu. Tā kā nešķita prātīgi uzņemties apskatīt ko tādu bez iepriekšējas pieredzes un brīvais laiks teica "jā", nolēmu ieskatīties vēsturē. Sāku ar 2. daļu uz Xbox 360, bet pēc aptuveni divām stundām sapratu, ka atbaidošais vizuālais stils, briesmīgā transportlīdzekļu vadība, nedaudz ačgārnais spēles process un stāsta savādā attīstība nav manā gaumē. Daudz nedomājot, ķēros pie JC3 uz PS4.

Raibās krāsas, pieņemamā braukšana, plūstošās kustības un standarta atvērtās pasaules spēles struktūra uzreiz lika saprast, ka šeit ir vērts ieguldīt laiku. Iepriecināja arī modernizētais un skaidrais interfeiss. JC3 darbība notiek izdomātajā valstī Mediči, kas atrodas kaut kur pie Vidusjūras un kas pakļauta autoritāram režīmam. Atgriezies savā dzimtenē, galvenais varonis Riko Rodrigess (Rico Rodriguez) nolemj atjaunot veco kārtību, iznīcinot diktatūras īpašumus un neļaujot tai plašāk izmantot tikai reģionā sastopamo destruktīvo dabas resursu Bavarium.

1. attēls

Ir jautri lidot un salīdzināt rezultātus ar draugiem (nekāda daudzspēlētāju režīma nav)

JC3 ir patīkami dumja spēle – neuztver lietas pārāk nopietni –, tāpēc sižets ir vien funkcionāls. Tēli arī neizceļas ar dziļumu. Tomēr interesanti ir tas, ka galvenais varonis ir visai atšķirīgs no iepriekšējās daļas (šoreiz krietni pozitīvāks). Vēl interesantāk ir tas, ka izstrādātāji ir centušies radīt iespaidu, ka Mediči iedzīvotāji runā savā valodā. Šad tad dialogos parādās tādi vārdi un frāzes kā amico, matre un vive le revolucion. Ja esat kaut nedaudz pazīstami ar romāņu valodām, uzreiz pamanījāt, kas ir mainīts.

Pārvietoties pa JC3 acīm tīkamo, lielo pasauli var ne tikai ar sauszemes, ūdens un gaisa transportu, bet arī lietojot iepriekšējā daļā iepazīstināto āķi, ko iespējams iešaut teju jebkurā priekšmetā, lai ātri tam pievilktos klāt. Tas ir visādi uzlabots, tagad piedāvājot ne vien jebkurā brīdī izlaist izpletni, bet arī izmantot wingsuit (spārnu tērpu?). Lai gan vadība var būt piņķerīga, uzķerot pareizo ritmu, iespējams ar āķa, parašuta un lidvāveres kostīma kombināciju mērot iespaidīgus attālumus.

Uz to JC3 paļāvos dikti, lai kārtējo reizi par mata tiesu izdzīvotu, kad kādā no neskaitāmajām militārajām bāzēm un piejūras mazpilsētām spridzināju diktatora degvielas tvertnes, transformatorus, lokatorus, skaļruņus, statujas un visu citu, kas sarkanīgi iekrāsots. Kaut arī tagad tiek piedāvāts visādus priekšmetus saāķēt kopā, lai triektu citu pret citu, parasti tam nav laika, kad no visām pusēm kā odi vasaras naktī uzbrūk pretinieki. Gluži vienkārši spēlētājs ir pārāk aizņemts, uzmanību vēršot katras ienaidnieka apmetnes nopostāmo lietu sarakstam.

2. attēls

Salīdzinoši mierīga situācija

Kā jau droši vien noprotat, iznīcība ir galvenais JC3 elements. Mani tas tā aizrāva, ka sižeta uzdevumu vietā ilgi nodarbojos tikai ar neobligātu bāžu un pilsētiņu atbrīvošanu (parasti atvērtās pasaules darbos koncentrējos uz stāstu vien). Kad pabeidzu pirmo no trim Mediči reģioniem, bija gan iestājusies rutīna, katrai nākamajai vietai arvien vairāk atgādinot iepriekšējās, tāpēc nolēmu atkal turpināt ar sižeta uzdevumiem. Diemžēl tie ir spēles vājākais elements – jā, arī uz konsolēm! (Par veiktspējas problēmām vēlāk.)

Lielākā daļa no 25 stāsta uzdevumiem liek auklēt kādu tēlu vai priekšmetu, proti, ir t. s. eskorta misijas. Jau manā īsajā laikā ar Just Cause 2 saskāros ar nepārdomāto situāciju problēmu. Acīmredzamākais piemērs ir braucoša transportlīdzekļa aizstāvēšana. Praktiskākais variants šādos gadījumos ir pieāķēties pie mašīnas jumta, tad no turienes šaut pa uzbrucējiem. Parasti spēles šādās situācijās ļauj piesēsties pie ložmetēja ar nebeidzamu munīcijas daudzumu, taču JC3 iznīcināšanas iespējām bagātā daba piespiež lietot savus trīs un ne vairāk ieročus.

Tas nozīmē, ka drīz beidzas lodes un šaujat pa helikopteriem ar nabaga mašīnpistolēm. Spēle droši vien aicina būt radošam savā iznīcināšanas pieejā, piemēram, vēlas, lai varonis pieāķējas pie lidaparāta, piesprauž šoreiz nebeidzamā C4 kluci, tad attālināti uzlaiž to gaisā. Diemžēl pastāvīgajā haosā, kas valda visapkārt, smalkām stratēģijām parasti nav laika, kamēr ekrāns pulsē sarkanā krāsā. Sižeta uzdevumi JC3 ir pārāk mulsinoši un atstāj ne līdz galam izstrādātu iespaidu. Tos gluži vienkārši nav baudas piedzīvot.

3. attēls

Kā mēģināt izsist stiklu ar akmenīšiem

Ja to vien vēlaties darīt, kā šaut un spridzināt, atbrīvojot arvien vairāk apmetņu un atslēdzot papildu pārbaudījumus (sniedz punktus nelielu uzlabojumu atslēgšanai), tik un tā nāksies aiztikt stāstu. Daļa teritoriju ir nepieejamas bez noteiktu sižeta uzdevumu izpildes. Diemžēl tāpat arī konkrētas misijas nevar uzsākt, ja neesat izcīnījuši brīvību pietiekami lielā pavalstu skaitā. Tas nozīmē, ka gribot neredzēsiet JC3 beigu titrus mazāk kā 10 stundu laikā – nāksies vien spridzināt visus diktatūras stratēģiski svarīgos objektus savā ceļā.

Otra lielā spēles problēma, vismaz uz konsolēm, ir nožēlojamā veiktspēja. Runa nav tikai par zemu kadru skaitu, bet gan procesora AMD Jaguar 8 kodolu nespēju tikt galā ar ekrānā redzamo vājprātu. Dažos sižeta posmos uz parastās PS4 (šoreiz Slim varianta) JC3 man izdevās nokrist pat līdz aptuveni 50 % ātrumam. Jā, jā, spēle atsevišķās situācijās strādā pat uz pusi lēnāk! Gan jau varat iedomāties, kādu iespaidu "bremzēšana" atstāj uz šaušanu un braukšanu, it īpaši ar sauszemes transportlīdzekļiem. Situāciju var labot, piemēram, ieslēdzot Boost Mode uz PS4 Pro, bet arī tad rezultāts nav spīdošs.

Kopumā Just Cause 3 ir ļoti izklaidējoša atvērtās pasaules spēle, ja jums ir neapmierinātas tieksmes kaut ko uzspridzināt, ir jautri lidināties apkārt, šaujot un pievelkoties ar savu āķi, taču nepārdomātie sižeta uzdevumi ir visai nebaudāmi, turklāt iespaidu vēl vairāk bojā brīžiem šausmīgi zemā veiktspēja (uz konsolēm). Kaut gan ārzemju lapās jau ir publicētas Just Cause 4 recenzijas, vēl nepacietīgi gaidu, kad beidzot pats tikšu pie tās izmēģināšanas.

137 skatījumi 4 komenti kudos

Raksta autors

1 komentārs PlayStation Plus un Xbox Gold 2018 decembra spēles
29.Novembris 2018 14:15
Eking

4 Komentāri

3.Decembris 2018 18:44

Vismaz uzspēlēsi bez maksas ceturto daļu. Man, personīgi, šī spēļu sērija liekas vien tāds sūds uz kociņa. Nesaprotu kā tie izstrādātāji atrod naudu taisīt jaunas daļas

3.Decembris 2018 19:03
genotsiid Redaktors

@kornivskis Just Cause ir dumja, sekla izklaide. Vairākas stundas gan jau ietu ļoti jautri, pēc tam apniktu. Noteikti Square Enix finansē sērijas tapšanu. Neaizmirsīsim, ka izdevējs akceptēja arī projektu The Quiet Man. Jo mazāk par to sacīts, jo labāk...

3.Decembris 2018 21:10
Eking Redaktors

Tieši, tā. Pašaudījos un paspridzināju kādas piecas-sešas stundas Just Cause 3, ātri apnika. Kā abi tiecāt diezgan sekla izklaide. Lai veicās ar Just cause 4 spēlēšanu

4.Decembris 2018 07:18

Vai, lai to (ka spēle ir nesaturīga smilšu kaste) saprastu, ir nepieciešamas sešas stundas, grūti pateikt, taču, spriežot pēc iepriekšējā raksta komentāriem, nākamā šeit iterācija tiek sagaidīta kā mems grāvējs; varbūt Square Enix vārds uz sākuma loga to jau pēc noklusējuma nopelna, kas to lai zina, bet jebkurā gadījumā jaunākā spēle nebūs gluži izgāšanās, ko gan nevarētu pateikt par daža laba cita liela industrijas vārda "grāvēju".

Laikam tas, ko vēlos pateikt, ir tas, ka diez vai šīs spēles ir kas cits kā vien ienākošās [sīk]naudas plūsmas ģenerators, par kuru ilgtermiņā prieks var būt tikai alkatīgiem japāņiem.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!