Apskats: Ultra Despair Girls

14.Novembris 2015 15:47
0 komentāri 3 kudos genotsiid

Logo

Ja ir kāda PS Vita spēle, ko var ieteikt visiem Sony konsoles īpašniekiem, tad es noteikti rekomendētu abas Danganronpa daļas. Ievērības cienīgus šos japāņu meistardarbus dara to aizraujošais stāsts un neparastā žanru kombinācija – vizuālais romāns sajaukts ar detektīvu, virtuālo dzīvi un advokāta vai prokurora (kā nu kurā situācijā) simulatoru.

Šogad izdotā Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls (turpmāk DRAE) ir pirmā sērijas daļa, kas radīta īpaši Vita konsolei un kas ir pilnībā 3D. Kamēr DR2 tikai paņēma pirmās spēles idejas un papildināja tās, DRAE tieši turpina pirmās daļas notikumus, taču dara to pavisam citādāk nekā priekšgājējas (iziet seriāla aizsācēju pirms tam gan ir stipri ieteicams, ja nevēlaties sev izbojāt tās sižetu).

Jaunākās DR daļas galvenā varone ir vidusskolniece Komaru Naegi. Pēc pusotra gada ieslodzījuma kādā labi iekārtotā dzīvoklī, kurā viņa ir atradusies pilnīgā neziņā par apcietinājuma iemesliem un pasaulē notiekošo, meitenei pirmo reizi ir ciemiņš. Biezās durvis tas nevis atver, bet gan uzšķērž, saloka un izrauj no rāmja. Viesis ir neviens cits kā bēdīgi slavenais melnbaltais lācis Monokuma.

Sižeta gaitā iegūstam jaunus Hacking Gun kodus. Sižeta gaitā iegūstam jaunus Hacking Gun kodus, kas dažādos veidos ietekmē pretiniekus.

Veiksmīgi izbēgusi no robota nāvējošajām ķetnām, Komaru tiek uz brīdi izglābta un saņem Hacking Gun. Izmantojot megafonam līdzīgo priekšmetu, meitene beidzot var aizstāvēties, taču viņu pārņem izmisums, redzot to, kas notiek pilsētā. Kamēr desmitiem monokumu ir aizņemti, brutāli slepkavojot katru sastapto cilvēku, vidusskolniece ieskrien tuvējā restorānā (tā talismans – kājās stāvoša cūka, kas tur paceltu šķīvi ar līķa gabalu uz tā).

Asinīm nolietajā ēstuvē Komaru redz avārijas TV pārraidi, kurā atbildību par notiekošo uzņemas grupējums The Warriors of Hope (ar zaļmatainu meiteni ratiņkrēslā galvenās ļaundares lomā). Tas sastāv no 5 savdabīgiem bērniem, kuru mērķis ir radīt paradīzi nepilngadīgajiem. Tā kā viņu utopiju pieaugušie tikai traucētu īstenot, tiem ir jāmirst.

Tumšas un tabu tēmas DR seriālam ir ierasta lieta. Līdzīgi kā spēļu sērijas Uncharted piedzīvojumu filmu noskaņa novērš uzmanību no fakta, ka to galvenais varonis bez sirdsapziņas pārmetumiem noslepkavo tūkstošus, DRAE multiplikācijas stila grafika un humors padara tajā notiekošo vieglāk sagremojamu. Bezcerības pārņemtajās pilsētas ielās ir izmētāti līķi (vīriešiem anonīmi zilā, sievietēm rozā krāsā) un iznīcināti priekšmeti, ap kuriem priecīgi rotaļājas Monokuma maskās tērptie bērni. Nudien šausminoši skati. „Kāpēc viņi tā uzvedas?” – uz šo un citiem jautājumiem atbildes uzzinām aptuveni 18–20 stundu garā stāsta laikā.

Katram ļaundarim ir savi iemesli ienīst pieaugušos. Katram ļaundarim ir savi iemesli ienīst pieaugušos.

Lai gan sākumā man biežās sižeta ainas likās kaitinošas (minūte spēlēšanas, piecas – teksta lasīšanas vai video skatīšanās), drīz vien gaidīju katru nākamo stāsta fragmentu. Kā jau var cerēt no DR, stāsts aizrauj. Spēlē parādās arī vairāki iepriekšējās daļās redzēti tēli, piemēram, tas psihopāts no DR2, kura vājprātīgās idejas vienmēr izraisa problēmas abām pusēm. Stāsts nepiedāvā nekādas izvēles iespējas, kas galu galā neko neietekmētu (gluži kā parlamenta vēlēšanas), tāpēc ir koncentrēts uz vienu scenārija atrisinājumu.

Ja sižetam par kaut ko var aizrādīt, tad tās ir bezkaunīgās beigas. Bezkaunīgas tādā ziņā, ka tās parāda lietas, ko izskaidrot varētu tikai turpinājums. Kad iznāks nākamā daļa un vai tā tieši sekos DRAE notikumiem, laikam nezina neviens (droši vien pat ne DR scenārija autors). Varētu vēl piesieties tam, ka DRAE nerada tādu spriedzi, kādu spēja izveidot iepriekšējās seriāla spēles. Domāju, ka tas šeit arī nav iespējams bez intīmās vides un vairāku tēlu ciešajām attiecībām, kas izveidojas daudzu stundu laikā.

Kad sižets ir iziets, tiek atslēgti pāris bonusi (krietni mazāk nekā DR2), tostarp divās stundās izlasāma novele, kuras darbība risinās paralēli spēles notikumiem. Tā ir neslikts laika kavēklis, taču diemžēl nepalīdz labāk saprast stāsta beigas, kā varētu domāt, redzot tās nosaukumu.

DRAE svarīgākā lieta, sižets, ir apskatīta, tagad laiks ķerties pie spēles procesa. Kad neesam aizņemti, lasot vai klausoties, lielākoties, ierunātos dialogus, skraidām pa pilsētu, vācam teju visur izmētātos tekstus, šaujam monokumas un risinām mīklas. No pirmā acu uzmetiena tas viss izskatās pēc 3. personas „šūtera”, taču te nav ne aizsega paņēmienu, ne pārlādēšanas, ne komandu došanas vai kā tamlīdzīga. Toties ir augstākminētais Hacking Gun, kas šauj kodus un uzhako pretiniekus un citas elektroniskas ierīces. Katram ienaidnieku veidam ir savi vājie punkti, pa kuriem trāpot, tos var visefektīvāk salauzt. Ja vien tēmēšana nebūtu tik neveikla... Ne tikai ieroča pavēršana pret vajadzīgo punktu ir kliba, bet vadība kopumā. Japāņu izstrādātāji jau agrāk ir parādījuši, ka neprot labi izmantot abas analogās sviras reizē. Kontroles šķiet novecojušas.

3. attēls

Ja ir jāizvēlas starp manuālo un automātisko, katrs sevi un savu brīvību cienošs cilvēks parasti ņem pirmo variantu (vismaz tā es gribētu domāt). DRAE, kur šī izvēle attiecas uz kameras sekošanu tēlam, tā gan nav laba doma, jo spēli nav iespējams vadīt kā standarta 3. personas šaujamgabalu. Manuālajā režīmā pastāvīgi ir jācentrē skatpunkts (ar R pogu), bet skriešanai ir jātur nospiests apļa taustiņš, tātad labo sviru tajā brīdī lietot nevar. Arī kameras kustības ātrumu un attālumu nav iespējams palielināt. Piedevām automātiskā tēmēšana, ko agri vien atslēdzam kā uzlabojumu, ir pavisam greiza (tēmē uz tuvāko pretinieku pat tad, ja viņš atrodas aiz muguras!). Lai cik trağiski viss arī neizklausītos, pie vadības īpatnībām var pierast, taču tās traucē citādi baudāmajai spēlei.

Stāsta gaitā galveno varoni pavada rakstniece ar personības dalīšanos, kuru sauc Toko Fukava (Toko Fukawa). Kad apnīk šaudīties, var izmantot viņas īpašās dotības, proti, spēju īslaicīgi pārvērsties par sērijveida slepkavu. Šādā stāvoklī saņemam vienkāršu kautiņu spēli, kurā atliek pagriezties pret ienaidniekiem, spaidīt vienu pogu un iznīcināt viņus, citu pēc cita. Prasme ir īpaši noderīga brīžos, kad pretinieku ir daudz un negribas ņemties ar vājo punktu izmantošanu, jo Toko uzbrukumi kaitē arī monokumām, kas aizstāvas ar vairogiem.

Vēl viena neparasta lieta – DRAE pilsētas ēkās ik pa laikam ir jāiet cauri t. s. spēļu istabām, kurās ar dažādiem ložu veidiem jāiznīcina pretinieki tā, kā teikts nosacījumos. Piemēram, uzspridzināt visus ienaidniekus ar vienu eksploziju – jāsagaida, līdz Bomber Monokuma nostājas starp pārējiem lāčiem robotiem un jāiešauj tam mugurā, lai viņš apgāztos un paņemtu visus sev līdzi. Jo tālāk spēlē esam, jo sarežģītākas mīklas kļūst.

Lai gan pirmās pāris reizes ir jautri, ar laiku nelielie atjautības uzdevumi var sākt krist uz nerviem. Parasti vienīgais veids, kā tos apiet, ja negribas ilgi prātot, ir iznīcināt visus ienaidniekus telpā jebkādā veidā. Šādā gadījumā riskējam ar zemāku novērtējumu stāsta nodaļas beigās, ko pavada ekrāns ar statistiku un Toko erotiskās fantāzijas (nepogājiet neko vaļā, DRAE ir tikai PEGI 16 reitings!).

4. attēls

Kopumā Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls paņem Danganronpa pasauli, idejas un tēlus, pievieno jaunas lietas un pasniedz kā 3. personas šaujamspēli. Lai gan tēmēšana ir lēna un vadība – neveikla, process vienalga ir baudāms, un sižets kārtējo reizi aizrauj un nepilnības padara ciešamas. Nobeigums gan varēja būt pieticīgāks un neatstāt fanus gaidīt ar „zilām olām”. Ja esat jau izgājuši Danganronpa: Trigger Happy Havoc, bet konsole tikai krāj putekļus, tad, maršs, uz veikalu pēc jaunās spēles!

Nosaukums: Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls

Platformas: PlayStation Vita

Žanrs: Adventure, Survival horror

Izstrādātājs: Spike Chunsoft

Izdevējs: NIS America

Iznākšanas datums: 04.09.2015.

1092 skatījumi 0 komenti kudos

Žurnāla ieraksta autors

3 komentāri Spēles, kuras labāk nespēlēt Helovīna vakarā!
2.Novembris 2015 19:23
Skhen

0 Komentāri

Nav pievienots vēl neviens komentārs, bet Tu vari būt pirmais!

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!