Viedoklis: akcijas

29.Decembris 2016 19:37
3 komentāri 5 kudos genotsiid

Kļūstot vecākam un šķietami viedākam, esmu sācis pievērst vairāk uzmanības savām finansēm. Pirms kaut ko pērku, padomāju, vai prece tiešām ir vajadzīga, vai to izmantošu vairāku gadu garumā (spēļu gadījumā – vai pabeigšu). Tāpat naudu vairs ne tikai tērēju, bet arī ieguldu. Diemžēl no veciem ieradumiem ir grūti tikt vaļā – vēl aizvien iekšēji tiek pagriezts kāds slēdzis, ieraugot šķietami labu akciju, un padodos.

Ja ir brīvs brīdis, veiciet tādu kā inventarizāciju visām savām spēlēm. Izskatiet plauktus, kur glabājat diskus, un digitālo pārdošanas platformu (piemēram, Steam) kolekcijas. Kādi ir jūsu secinājumi?

Savas vairāk nekā 10 gadus vāktās kolekcijas gadījumā saprotu, ka man ir daudz spēļu, kuras tā arī neesmu izgājis. Vēl trakāk – vairākas vispār nav tikušas izpakotas! Kur tās ieguvu? Protams, ka kādā akcijā / piedāvājumā / izpārdošanā. Tas parasti ir bijis kāds Humble Bundle piedāvājums vai «noliktavas tīrīšana». Domāju, ka daudziem ir līdzīga situācija. Rodas jautājums, kāpēc kaut kas tāds notiek un kāpēc turpinām piekopt šādu praksi, kaut arī mums ir citas spēles, kas gaida savu kārtu.

Droši vien lielākā problēma ir tā, ka neprotam rīkoties ar naudu un kontrolēt sevi. Patērētāju sabiedrībā cilvēks tiek iedrošināts tērēt savus ienākumus, lai «stiprinātu ekonomiku», «radītu jaunas darbavietas», «uzlabotu dzīves kvalitāti» utt. Ieraugot akciju, bieži nodomājam, ka tā ir lieliska iespēja ietaupīt. Ir izdevīgi mācīt jauniešiem konsumerisma ideoloģiju – padomājiet, kurš no tās iegūst visvairāk (Latvijas gadījumā 21 % no gandrīz katra pirkuma). Tā kā mums liek domāt, ka vienīgā pareizā lieta ir pirkt un patērēt, reizēm pat neienāk prātā, ka ietaupītu vairāk, ignorējot šķietami lielisko piedāvājumu. Tālāk teorētisks dzīves piemērs.

Spēļu entuziastam Jānim aizraušanās sākās kaut kad skolas laikos. Toreiz naudas bija maz, tā ka bija jābūt ļoti apdomīgam, pērkot kaut ko jaunu. Tomēr situācija mainījās, pabeidzot skolu un atrodot darbu. Tagad, vergojot 8 stundas dienā un padarot kādu citu bagātu uz sava rēķina, Jānis beidzot var atļauties visādas spēles, konsoles un datora komponentes, par ko agrāk tikai sapņoja. Diemžēl vairs nav laika un enerģijas tam visam. Turklāt vīrietis vēl aizvien neprot rīkoties ar naudu. Tā nu viņš turpina neapdomīgi reaģēt uz akcijām, kamēr spēļu saraksts tikai aug.

Ja Jāņa situācijā saskatāt līdzību ar sevi, ir vērts padomāt par saviem ieradumiem un pašdisciplīnu. Viens no mērķiem, ko sev izvirzīt, varētu būt «nepirkšu nevienu jaunu (tostarp lietotu) spēli, lai cik arī laba nebūtu cena, kamēr nebūšu izgājis ...». Protams, ir gadījumi, kad kaut ko nav iespējams pabeigt, jo tas, piemēram, izrādās pilnīgs draņķis, bet vismaz ieteiktu pamēģināt. Galvenais neaizmirst, ka spēles ir izklaide, un neuztvert tās pārāk nopietni (vēl viens pašdisciplīnas elements).

Ja nu gadās, ka jūsu saraksts sastāv no vecām un mūsdienu standartiem neatbilstošām lietām, ko vairs nespējat paciest, ieteiktu citu mērķi. «Nepirkšu nevienu jaunu spēli, kamēr nebūšu pārdevis vai atbrīvojies no vecajām» varētu patikt tiem, kam ir pilna māja ar vecu konsoļu un PC diskiem, vai arī tiem, kam ir daudz neizmantotu Humble Bundle kodu.

Var atrast daudz dažādu iemeslu nepadoties akciju vilinājumam. Pērkot tikai tad, kad kaut kas ir vajadzīgs, ietaupīsiet vairāk, nekā ņemot viss kaut ko izpārdošanās. Cerams, ka iedvesmoju kādu izdomāt savu apņemšanos nākamajam gadam un motivācija drīz nepazudīs. Lai izdodas!

936 skatījumi 3 komenti kudos

Žurnāla ieraksta autors

Atstāt komentāru Watch Dogs 2 PC versijas izdošanas datums pārcelts
18.Oktobris 2016 17:54
Komūnistiskie Mednieki

3 Komentāri

6.Janvāris 2017 19:07
goodman2576 Redaktors

@genotsiid Piekrītu par disciplinēšanos. Man ir līdzīgi - daudz neizspēlētu spēļu un pat neiesāktu, bet nu ir arī apņemšanās nepirkt nevienu spēli kamēr neizspēlēšu vismaz jaunākos pirkumus. Skaidrs ka no visādiem bunduļiem iegūtās ne pirmā svaiguma spēles visticamāk labākā gadījumā tiks vien apskatītas un noprovētas, bet nekad netiks izspēlētas. Taču tas nav nekas traks - jo arī filozofija, ka tādā veidā tiek atbalstīta spēļu industrija kopumā, arī strādā. Esmu jau drusku pārkāpis savu apņemšanos un iegādājies MAFIA3 - cena bija vienkārši superizdevīga ... taču kopumā tomēr apņemšanās darbojas, tā gan neattiecas uz humblebundle ikmēneša bunduli vai kādu citu īpaši izdevīgu piedāvājumu, kā tikko iznākušo AC bunduli kur par 1$ var iegūt visas trīs chronicle daļas. Vēl jāpiemin, ka manī tomēr dzīvo arī kolekcionāra gars un cenšos iegūt visas spēles kuras mani interesē, lai arī ar laika nobīdi. Lielisks risinājums ir EA ACCESS, ir abonēšanas maksa un pieeja kaudzei ar spēlēm, kuras regulāri papildinās ar apmēram gadu vecām spēlēm, līdz ar to stipri jāpārdomā vai ir jēga pirkt spēli par pilnu cenu, ja pēc gada tā būs pieejama kopā ar citām par 3,99 mēnesī. Protams dilemma ir gadījumā, kad spēle ir ļoti ļoti gaidīta, kā Mass Effect Android, te es gadu neizturēšu )))), bet ar B1 vai Titanfall2 mierīgi var paciesties. Tagad vēl apetīti uzsit iegādātā PS4 konsole, kur noteikti orientēšos uz exclusiv spēļu iegūšanu (vienmēr esmu mazliet apskaudis PS īpašniekus tajos brīžos kad tiek izdotas tādas spēles kā Heavy Rain, Uncharted, Until Dawn, God of War un citas, kā arī NHL un Madden... nu kā es varēšu kaut kad nenopirkt un nenoprovēt šīs spēles. . Protams ka ar laiku tiek apmierināts pirmais izsalkums un šobrīd izvēloties ko pirkt un ko nē esmu kļuvis izvēlīgāks un tomēr jau tagad ir skaidrs, ka laika vienmēr būs mazāk nekā tas nepieciešams visu to spēļu spēlēšanai kuras solās būt gana interesatnas 2017.gadā )).

7.Janvāris 2017 11:40
genotsiid Redaktors

@goodman2576 EA Access nav mēģināts, bet ar PlayStation Plus (kad tas vēl bija labs) nespēju pieķerties visam, ko deva «par brīvu». Pagaidām turos pie apņemšanās nepirkt neko jaunu, bet nezinu, vai izdosies, kad martā iznāks Nintendo Switch. 12. janvārī būšot vairāk oficiālas informācijas par aparātu.

8.Janvāris 2017 10:11
goodman2576 Redaktors

@genotsiid ka tik tevī ar nedzīvo kolekcionāra gēns )))))))), Ar PSN esmu iesācējs, izveidoju divus kontus vienu USA un otru GB, ievēroju ka ir būtiskas atšķirības gan atlaidēs, gan cenās kopumā. Bezmaksas spēles lietoju 2 mēnesi un nav sliktas bet nekā vērā ņemama protams. Mani vairāk interesē visas PS4 exclusive spēles. Tikko paspēlēju Uncharted ??? Nathan Drake`s Collection demo un skaidrs ka iepirkšu vēlāk. Šobrīd esmu ticis klāt Destiny un arī šo griba izbaudīt. Jā Nintendo ar savu konceptu ir iekārdinājis, bet es droši vien nogaidīšu lai lielākie entuziasti notestē par 110% un tad sniedz review un tad jau manīs.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!