Latvijas Neatkarības karš datorspēlēs

24.Novembris 2018 14:00
8 komentāri 2 kudos kverkagambo

Es uzskatu par pašsaprotamu un pilnīgi neapstrīdamu to, ka Latvijas Neatkarības karš ir pati spilgtākā un aizraujošākā mūsu vēstures lappuse. Tieši tikpat pašsaprotami ir tas, ka datorspēles ir moderna kultūras sastāvdaļa, kam nākotnē būs arvien lielāka nozīme un kas jau tagad spēj radīt īstus mākslas darbus.

Latvijas vēsture var būt par pamatu dažādu žanru spēlēm. Es varu iedomāties episku lomu spēli no senlatviešu laikmeta, ekonomisku stratēģiju Kurzemes hercogu laikos, pirmās personas šaujamspēli ar leģionāriem Otrā pasaules kara gados, tomēr gandrīz vai visos žanros var tikt attēloti Neatkarības kara procesi. Karš par Latvijas neatkarību turpinājās ilgāk par gadu, bet tajā ir sakoncentrēts ārkārtīgs daudzums aizraujošu notikumu.

Kā mūsu Neatkarības cīņas ir attēlotas datorspēlēs? Uzreiz atklāšu, ka viena Latvijas Neatkarības karam veltīta spēle pastāv, un to esmu taisījis es. Bet par to vēlāk.

Pirmā spēle, par kuru ir vērts runāt, ir kara spēle Revolution Under Siege (RUS). Diemžēl, tā ir savā ziņā arī vienīgā. RUS ir taisīta uz daudz maz slavena stratēģiju AGE dzinēja, un to ir taisījuši franču spēļdari AGEod. Spēles mērogs ir milzīgs - viss Krievijas pilsoņu karš. Viens gājiens atbilst divām dzīves nedēļām. Spēlētājs izvēlas vienu no trim spēles pusēm: vai nu padomju varu, vai arī austrumu baltos, vai rietumu baltos. Tad taisa karaspēka vienības, pakļauj tās komandieriem, apvieno lielākās pavēlniecības struktūrās, un kustina armijas no provinces uz provinci. RUS Kā jau minēts, nekādas Latvijas šajā spēlē nav, bet ir tikai rietumu pretlielinieciskie spēki, kuriem dažu politisko lēmumu rezultātā var pievienoties Baltijas valstu karaspēki, pēc tam tad tie nav atšķirami no parastā balto karaspēka. RUS vismaz pazīst dažus latviešus - Balodi, Zemitānu un Puriņu. RUS galvenais trūkums ir dzinējs: spēle ir lēna, interfeiss ir sarežģīts, noteikumi ir neskaidri. Pēc pirmā entuziasma brīža spēli turpinās spēlēt tikai paši niknākie fanātiķi. Lai arī RUS ir trūkumi un lai arī tā pa īstam nav Neatkarības kara spēle, tā vismaz atzīst, ka latvieši karoja 1918. - 1920. gadā.

Otrā spēle, kas pieskaras šim laika posmam, ir Wars Across The World. To arī ir taisījuši francūži, un tā piedāvā, vismaz teorētiski, universālus kara spēles noteikumus, kurus var izmantot jebkura militāra konflikta izspēlēšanai. Tas arī tiek īstenots dzīvē ar lielu daudzumu nopērkamu scenāriju, kas ir veltīti visdažādākajiem pasaules konfliktiem. Viens no tādiem scenārijiem ir Estonia 1918. Estonia 1918 Kaut arī nosaukumā ir minēta Igaunija, attēlos var redzēt kā Igaunijas, tā Latvijas teritoriju. Taču starp karojošajām pusēm ir tikai igauņi, vācieši un sarkanie, latviešus nekur redzēt nevar.

(Kā mazu atkāpi, ieskatīsimies arī situācijā ar galda spēlēm. Piemēram, visslavenākā galda spēle, kas ir veltīta Krievijas pilsoņu karam, ir REDS!. Tajā igauņus pārstāv viens karaspēka kauliņš, bet latvieši un lietuvieši ir pārstāvēti ar "garnizoniem". Kara spēlē White October ir trīs karojošās puses - sarkanie, baltie un igauņi. Vārdu sakot, rodas iespaids, ka ārpus Baltijas pastāv viedoklis, ka igauņi ir karotāju tauta, kas ir lējusi asinis par savu neatkarību, pa īstam karojusi, uzvarējusi, bet kaut kādi latvieši - nu tā, stāvējuši un skatījušies. Iemeslus laikam te skaidrot būs sarežģīti.)

Citus piemērus es atrast nevaru. Kaut kas bija jādara man pašam, lai situāciju izlabotu.

Šī gada februārī es izlaidu spēli Comrades and Barons: Solitaire of Bloody 1919 (latviski - Biedri un baroni. Neatkarības pasjanss). Šajā spēlē tiek dota iespēja izcīnīt Neatkarības kara notikumus sešos pasjansa scenārijos, divdesmit līmeņos, divsimt kāršu galdos. Spēli es sāku taisīt kā Neatkarības cīņām veltītu kāršu kauju spēli (Hārtstounas stilā), bet kad izrādījās, ka tāda aizņems pārāk daudz spēku un laika, es to pārvērtu par pasjansu. Biedri un baroni Es pats vēlos, lai kādreiz Latvijas Neatkarības karš kādreiz tiktu attēlots īstā kara spēlē, un ne vienā vien. Mūsu vēsture dod pietiekami daudz iedvesmas, lai uz tās balstītu dažādas spēles. Bet līdz tam brīdim Biedri un baroni ir vienīgā mūsu Neatkarības izcīnīšanai veltītā datorspēle, kas vismaz dažu ārzemju spēlētāju prātos radīs labāku priekšstatu par mūsu vēsturi.

202 skatījumi 8 komenti kudos

Žurnāla ieraksta autors

1 komentārs Marvel's Spider-Man (2018) apskats
19.Oktobris 2018 08:53
Eking

8 Komentāri

24.Novembris 2018 15:56
genotsiid Redaktors

Neatbalstu karu (liekas absurdi atdot un atņem dzīvību kādas valsts labā), bet vietējos izstrādātājus gan. Tevis veidotā spēle iegādāta. Tā kā saite uz Steam produkta lapu ir kautrīgi paslēpta rakstā, tad šeit vēlreiz: Comrades and Barons: Solitaire of Bloody 1919 .

Diemžēl uz Linux caur Steam Play palaist nevar:

libGL error: failed to load driver: swrast
Error in vertex shader "AlfasReizinajumaToneklis":
memory:67:22: error: syntax error, unexpected NEW_IDENTIFIER

Varbūt tas tā ir visam, kas radīts ar GameMaker.

24.Novembris 2018 17:34

@genotsiid Spēle ir uz Windows, prasi naudu atpakaļ. Kaut gan, ja nemaldos, ir cilvēki, kas uz Linux ir to spēlējuši.

25.Novembris 2018 07:39
genotsiid Redaktors

@kverkagambo Viss kārtībā, uzspēlēšu kādu dienu uz Windows. Tā kā Comrades and Barons izskatās grafiski salīdzinoši vienkārši, cerēju, ka nebūs problēmu palaist caur Steamā tagad iebūvēto Wine.

27.Novembris 2018 08:38

Man liekas, ka Tu esi pirmais, kurš latviešu brīvības cīņas nosauc kā neatkarības karu. Lai gan birkai nav sevišķas nozīmes, "karš" maldīgi liek domāt par vienotu kampaņu, kas brīvības cīņas noteikti nebija.

Karš ir slikta lieta, bet bez latviešu neatkarības kaujām šī raksta, tā autora un arī pašu komentētāju nebūtu.

28.Novembris 2018 19:50

@fenfen Neatkarības karš ir bieži izmantots nosaukums, tāpat kā Brīvības karš, Atbrīvošanas karš (un cīņas) un visi citi varianti.

Protams, teorētiski "karš ir slikts", bet karš par brīvību ir labs. No visiem kariem tieši mums - šis karš bija lielisks.

29.Novembris 2018 10:49
Skhen Redaktors

Muļķības, kas vispār ir karš? Kādēļ armijas vīriem (ilūziski veidojumi), kuri muļķīgi tic kaut kādai tautai un valstij, pakļaujas citiem gudrākiem vīriem, kuri vēlas diktēt un kontrolēt kārtību pasaulē? Tas viss varēja nenotikt, tāpat viss, kas ir pašlaik, nevajadzētu būt. Bet ir, un tajā dzīvojam, pakļaudamies citiem, to neapzinoties.

29.Novembris 2018 13:19

Tā filozofēšana par karu un to, kurš kuru kontrolē, vien tāds hedonisms un patmīlība ir. Nu, pasaule nerotē ap jums un neesat jau paši tik balti un pūkaini, un viens pifantiņš vai 100 pifantiņi neko pasaulē neizmainīs, ticiet man. Pat ja pasaule sastāvētu no šiem 100 ideālistiskajiem pifantiņiem, agrāk vai vēlāk kāds par kaut ko sāktu plēsties.

30.Novembris 2018 21:51

@Skhen Tas vēl būtu kaut cik saprotams, ja runa būtu par kādai merkantilai impērijai kalpojošiem karavīriem, bet kāds tam sakars ar Latviju? Bet bija saistoši uzzināt tādu viedokli, paldies.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!