Made in LV

17.Jūlijs 2018 12:41
5 komentāri 5 kudos U915

Kādu laiku atpakaļ sāku strādāt spēļu ierīču veikalā. Lai arī pats šo to jau biju spēlējis, tomēr radās padziļināta interese par spēļu industriju kā tādu. Galvā skrēja dažādas domas, daža aizķērās, daža pa otru ausi izlidoja ārā. Bet viena no tām bija - par pašmāju komūnu. Droši vien, ka šajā virzienā manu degunu pagrieza Uzkapājam YouTube kanāls, kura veidotājs ne tikai spēlē spēles un spēlē metāla blicē, bet arī pats veido spēles. Tāpēc - gūgle rokā un - aidā. Zemāk aprakstīts tas, ko izvilku no pirmajām google lapām ar frāzi "latvijā ražotas datorspēles". Varbūt kādam citam google piedāvātu ko vairāk personalziētu, kādam citam - ko mazāk saistītu ar tematiku. Jo šis raksts tika iesākts pirms pāris gadiem un ilgi atstāts kā melnraksts. Tātad - dažas saites, kas piesaistīja manu uzmanību. Jā, informācija ir veca. Tāpēc droši komentējiet par šodienas situāciju.

http://spoki.tvnet.lv/speles/Datorspelu-izstrade-Latvija/374973 Par to, ka izstrādātāji visu kodē no nulles paši, kas palēnina procesu. Jo var taču izmantot sagataves un attīstīt. Par to, ka Latvijā ir praktiski tikai web based aplikācijas dažādiem socportāliem. Princpā par to pašu, par ko es gribēju rakstīt, tikai pirms daudz daudz gadiem.

http://www.gudrinieks.lv/referati/biznesa-plans/datorspeles.html Galvenokārt par to, ka vajag tulkot datorspēles latviski. Sākumā arī man šī šķita lielisak ideja.. bet - nē. Datorvidē vienīgais interfeiss valodas ziņā, ko es spēju pieņemt, ir - angļu valodā. Ij programmas, ij spēles. Tāpēc spēle latviski būtu pieļaujama tikai tādā gadījumā, ja tā jau no paša sākuma būtu veidota latviešu valodā. Gan nosaukums, gan interfeiss, gan stāsts, gan viss pārējais iespējamais. Pietiek jau ar šausmīgajiem filmu nosaukumu tulkojumiem no angļu uz latviešu valodu, kad tu, cilvēks, nesaproti, par ko ir runa, kamēr neuzzini oriģinālo nosaukumu. Par šo biznesa plānu - mērķauditorija nav tik liela, kā plānotājiem šķiet, jo angļu valodu nepārzinošie spēlētāji lieto uz krievu valodu tulkoto versiju (ja vien tāda ir pieejama). Krievu valodu nezinošie visticamāk, ka zina angļu valodu. Ja nezina nevienu no iepriekšminētajām svešvalodām, nu tad jā - priecājies, ja vari nopirkt spēli latviski. Saderība ar operētājsistēmā uzstādīto valodu - reģionālajiem iestatījumiem. Tad vismaz instalēšnas sākumā piedāvāt instalēšanas vedņa (lol, bet tā to progu sauc) lietošanas valodu. Lai nav tā, ka pats nesaproti, ko īsti instalē. Ok, modernās istēmās tam nevajadzētu būt problēmai. Bet, ja puikas plāno tulkot arī senākas spēles (ja šis senais projekts vispār ir realizējies ;D), kuras spēlēs uz senākām ierīcēm un operētājsistēmām, tad gan tam būtu jāpievērš uzmanība. Micrasoft Office - piesiešanās pie kvalifikācijas. Vāciņa noformējums tiek izstrādāts ar CorelDraw un PhotoShop6.0 - pie inventāra minētajām programmatūras izmaksām šīs te divas netika pieminētas.

http://www.gamedev.lv/article/neatkariga_latvijas_spelu_studija_izstrada_mobilo_speli_dwarf_forest Mobilajām ierīcēm paredzēta spēle. Vairs nemāku atrast.

http://www.gamedev.lv/article/pasmaju_kolektivaja_ieguldijuma_platforma_pirma_spele_lacplesis Arī laikam beidzies nesācies. Labojiet, ja kļūdos.

http://skaties.lv/tehnologijas/latviesu-videospelu-izstradatajs-amber-games-95-gadijumu-strada-eksportam/ Latvijā nav tirgus, nav izstrādātāju, nav kvalificētu speciālistu. Nav arī kur iegūt kvalifikāciju.

https://pdk2v.files.wordpress.com/2015/06/kc481rlis-bec4bcaks-bernc481ns.pdf Divpadsmitajā (12.) lapā ir sadaļa par Latvijā radītām datorspēlēm. Bet arī viss pārējais darbs ir interesants.

Tas īsumā, ko atradu par interesantu esam virsrakstā minētajam. Paša viedoklis - tā arī izskatās, ka no Latvijas nāk darbaspēks kādām lielākām korporācijām. Uz vietas pašu patēriņam ražo kaut ko nelielu. Bet kopumā situācija izskatās ļoti pozitīva - ir kur mācīties, ir kas mācās, ir kas veido un ir arī, kas patērē vietējo produkciju. Vai ne?

553 skatījumi 5 komenti kudos

Žurnāla ieraksta autors

Atstāt komentāru Simple Rockets
6.Septembris 2015 15:22
Matejs

5 Komentāri

18.Jūlijs 2018 15:06
genotsiid Redaktors

"Latvijā nav tirgus, nav izstrādātāju, nav kvalificētu speciālistu" ir pretrunā ar "situācija izskatās ļoti pozitīva - ir kur mācīties, ir kas mācās, ir kas veido". Kā tad īsti ir?

Pateicos par rakstu. Arī tādās lielākās valstīs kā, piemēram, Somijā strādā tikai eksportam (ar retiem izņēmumiem). Cik saprotu, tur spēļu studijās ir arī daudz ārzemnieki, tā ka darba vide tāpat ir angliska. Prātā nāk tādi piemēri kā Rovio un Supercell. Protams, izglītības iespējas tur ir citā līmenī – ir pat vairākas studiju programmas un vakara kursi universitātēs veltīti šai nozarei. Turpretī lielvalstī Vācijā ir visādi simulatoru izstrādātāji, kas savas pūles velta galvenokārt vietējam tirgum.

20.Jūlijs 2018 22:19

Ja godīgi, ļoti savāds raksts. Visi avoti ir vismaz trīs gadus veci. Autors ir atradis rakstu uz gamedev.lv, bet nav pacenties pat aiziet izlasīt sākumlapā, piemēram, rakstu par šī gada spēļu konkursa uzvarētājiem.

Vispār, kā es skatos, vienam no lielākajiem Latvijas spēļu portāliem nav nekādu informācijas sakaru ar Latvijas spēļu veidotājiem, tāpēc centīšos apgaismot:

Lāčplēsis ir šeit: Bearslayer un lēni top gatavs. Coldwild Games ir spēļu studija ar savām spēlēm: Coldwild Games . Var pieminēt Atom RPG veidotājus, kuri it kā atrodas Rīgā (kaut arī ideoloģiski austrumos). Ir arī daudzi citi. Informāciju par Latvijas spēļu veidotājiem nav nekur noslēpta.

Pat esmu uztaisījis spēli "Biedri un baroni. Neatkarības pasjanss", par to var palasīt šeit: Biedri un baroni. Neatkarības pasjanss – pirmā datorspēle par Latvijas Brīvības cīņām.

21.Jūlijs 2018 09:48

@genotsiid žurnāla raksts nav jaunāko ziņu raksts. ierakstīju, kas man šķita svarīgi par tēmu vispār. arī minēju, ka informācija var būt novecojusi. bet paldies par informāciju par pārējo.

21.Jūlijs 2018 10:07
genotsiid Redaktors

@kverkagambo "Vispār, kā es skatos, vienam no lielākajiem Latvijas spēļu portāliem nav nekādu informācijas sakaru ar Latvijas spēļu veidotājiem" – varu runāt tikai par sevi, bet reti kad interesējos par kaut ko, kas nav pieskaitāms t. s. AAA spēļu kategorijai, tāpēc neko par Latvijas izstrādātāju darbiem nerakstu.

Tomēr vietējiem veidotājiem ir visas iespējas mums sūtīt savas preses relīzes, palūgt publicēt informāciju un iedot nepabeigtās vai pilnās versijas testam, tad arī kaut kas tiks publicēts. Nezinu, kurš atbild par "editor" e-pasta adresi, bet, ja neviens neatbild, var rakstīt man privāto ziņu lapā.

27.Jūlijs 2018 19:28

Nu ko, es nolēmu pārbaudīt, kas notiks, ja nosūtīšu savas spēles kodu uz redakcijas ēpastu. Pie reizes redzēsim, kas lasa tās vēstules.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!