Apskats: Blood & Truth

Kā asa sižeta filma no galvenā varoņa acīm.

4.Aprīlis 2020 20:56
genotsiid

Ja jums ir PlayStation VR (PS VR), tad gan jau esat pazīstami ar VR Worlds, kas, visticamāk, tika dota līdzi uz galvas liekamajai ierīcei. Tā ir 5 spēļu izlase, kas parāda, ko var sasniegt ar Sony virtuālās realitātes brillēm. Viens no kolekcijas interesantākajiem darbiem ir The London Heist – īss piedzīvojums angļu gangsterfilmu stilā. Tiem, kuriem spriedzes pilnā pusstunda likās par maz, izstrādātāji SIE London Studios piedāvā loģisku nākamo soli – Blood & Truth (turpmāk – BT).

Sižets ir pilnīgi jauns. Pēc kādas apšaudēm un sprādzieniem pilnas misijas Tuvajos Austrumos (kam ir pamācības līmeņa loma) karavīrs Raiens Mārkss tiek nosūtīts mājās. Viņa tēvs ir miris, atstājot savu ietekmīgo un ne gluži tīro biznesu sievas un trīs pieaugušo bērnu rokās. Dienu pēc bērēm uz ģimenes biroju kāda Londonas finanšu centra debesskrāpja virsotnē ierodas Šārpu brāļi, lai ar varu uzurpētu bez vadītāja palikušo uzņēmumu. Par nelaimi viņiem, Mārksi nav gatavi padoties bez cīņas un galvenā varoņa militārā pieredze tiek novērtēta par zemu.

BT sižets ir labs, bet uz nekādiem “Oskariem” kandidēt nevar. Iedomājieties pilnmetrāžas “bojeviku”, bet izstieptu līdz aptuveni 5 stundām un pasniegtu no viena cilvēka skatu punkta. Noteikti vairumu ietverto ideju esat redzējuši neskaitāmās Holivudas asa sižeta filmās – spraigas apšaudes un pakaļdzīšanās, riebīgi un psihopātiski ļaundari, neiespējami lēcieni palēninājumā un daudz kā cita.

BT pievieno tam visam patīkamu devu angļu humora, kamēr emocionāli sāpīgie mirkļi atrodas īstajās vietās. Stāsta centrā ir nopratināšana, kā interesantākais naratīvais elements ir atgriešanās pagātnes ainās un to izdzīvošana. Jebkurā gadījumā garlaicīgi nav, it sevišķi tāpēc, ka paši iejūtamies galvenā varoņa ādā un veicam lielāko daļu darba. Turklāt piecas stundas ir pārsteidzoši daudz VR spēlei.

Ar divām rokām labāk? Jā un nē

Kā tiek aizpildīts šis laiks? Līdzīgi kā The London Heist – ir dialogi, kuros varam lūkoties apkārt, ieurbties citiem acīs un izmantot mantiņas, kas gadās pa rokai. BT varonis nav mēms, bet izvēlēties atbildes vai mainīt sižeta gaitu nav iespējams. Starp sarunām ir vienkāršas mīklas, pasaule ar ierobežotu mijiedarbību un, protams, apšaudes.

Galvenais BT papildinājums spēles procesam ir patstāvīga pārvietošanās, kas notiek, izvēloties kādu no piedāvātajiem punktiem un nospiežot pogu, lai uz turieni aizietu. Ja jums VR mēdz izraisīt nelabu dūšu, BT nav draudzīgākā izvēle, jo iešanas laikā ir iespējams skatīties apkārt (nav teleportācijas). Arī pievienotā rāpšanās pa caurulēm un līšana caur šahtām var radīt vertigo un klaustrofobiju.

Tāda nu ir virtuālās realitātes cena. Toties gūstam iespējas, ko tipiskie FPS nepiedāvā – intuitīva skatīšanās un šaušana ap stūri, slēpšanās aizsegā un sajūta kopumā, ka paši atrodamies spēles pasaulē. BT atbalsta standarta DualShock 4, taču ir silti ieteicams izmantot Move. Ar vienu pulti katrā rokā var brīvi tēmēt jebkurā virzienā, prasmīgākajiem spēlētājiem vienlaikus piepildot pretinieku ķermeņus ar svinu dažādās vietās.

Tā kā gandrīz jebkuru ieroci var lietot vienā rokā, ir plašas iespējas tos kombinēt. Klasisks “duets” ir bise kreisajā un automāts labajā plaukstā – tuviem un tāliem mērķiem, respektīvi. Šaujamos instrumentus var arī modificēt, piemēram, pistolei uzlikt labāku tēmēkli un klusinātāju. Tas viss ir ļoti saistoši, bet baudāmi tikai tad, ja VR vide ir pareizi uzstādīta.

BT tiek ieteikts spēlēt sēdus. Tas gan var radīt problēmas, kad ir kaut kur jāsniedzas, piemēram, jāizvelk pistoles no makstīm jostasvietas reģionā, pultīm atsitoties pret dīvānu, vai jāatver tālāka atvilktne cerībā atrast kādu kolekcionāru priekšmetu, izejot ārpus kameras uztveršanas zonas. Pārlādēšana, paņemot aptveri vai bises patronas no krūšu apvidus un ievietojot šaujamierocī, izklausās jauki, bet cīņas karstumā ir sarežģīti to izdarīt precīzi.

Tāpat funkcijas “paņemt” un “nospiest gaili” veic ar to pašu taustiņu. Piemēram, raksta autoram bija gadījums, kad centieni pārlādēt automātu labajā rokā beidzās ar blakus sēdošās automašīnas vadītājas nošaušanu. Vismaz ar DualShock 4 darbībai pietiek nospiest atsevišķu taustiņu. Rezultāts: pārāk daudz mulsinošu nāvju.

Paplūdusī Londona

Virtuālās realitātes jomā PS VR ir viens no lētākajiem un mazjaudīgākajiem risinājumiem (ārpus mobilo telefonu aksesuāriem), it sevišķi apvienojumā ar oriģinālo PS4 konsoli vai modeli Slim. BT tiecas uz reālistisku grafisko stilu, bet tehnisko ierobežojumu dēļ nedaudz atgādina multiplikācijas filmu.

Ja vienmēr esat vēlējušies izdemolēt mākslas galeriju, BT to piedāvā
Ja viemēr esat vēlējušies izdemolēt mākslas galeriju, BT tādu iespēju piedāvā

VR standartiem tā ir ļoti iespaidīga apjoma un atainoto situāciju ziņā, bet izskatās gan raupji: izplūdušas tekstūras, zema detalizācija un stūrainas malas. Vismaz kadru skaits ir augsts un stabils, nebojājot ilūziju, ka atrodamies virtuālā pasaulē. Runājot par skaņu, to gan nevar nopelt: balss aktieru darbs ir lielisks, mūzika – atbilstoša un atmiņā paliekoša, skaņu efekti – spēcīgi.

Ko darīt, kad stāsts ir pabeigts? Izvēloties New Game+, to var iziet vēlreiz, jau no sākuma tiekot pie labajiem ieročiem un pa ceļam atrodot paslēptās mantiņas un sašaujot mērķus, kas vajadzīgi, piemēram, lāzertēmēkļu atslēgšanai. Ar vēlāku atjauninājumu BT tika pievienota arī augstāka grūtības pakāpe un visādi mērķī šaušanas pārbaudījumi. Dažas minūtes izklaidēs arī diskžokeja minispēle, kas paņem uzjautrinošo sižeta sekciju, kur vienlaikus var šaudīties un darboties ar DJ mikserpulti, gaismām un pirotehniku, un ļauj izlikties par naktskluba pavēlnieku.

Secinājumi

Blood & Truth ir netipiski gara VR spēle, kas piedāvā iejusties asa sižeta filmas varoņa ādā. Stāsts ir labs, un apšaudes – saistošas, bet tikai tad, ja nav pastāvīgu problēmu ar kustību uztveršanu un ieroču pārlādēšanu. Diemžēl grafika ir tālu no skaistas, toties skaņa ir izdevusies. Ja patika The London Heist, arī šim darbam vajadzētu iet pie sirds.

Par iespēju notestēt PlayStation VR pateicamies PlayStation Latvija.

Žanrs: FPS
Spēlētāju skaits: 1
Platforma: PS4 (PS VR obligāti)
Izstrādātāji: SIE London Studios
Izdevējs: Sony Interactive Entertainment
Izdošanas datums: 28.05.2019.

97 skatījumi 0 komenti kudos

Raksta autors

0 Komentāri

Nav pievienots vēl neviens komentārs, bet Tu vari būt pirmais!

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!