Apskats: Ghost of Tsushima Director's Cut

Pagātnes vēstule no Iki salas

25.Augusts 2021 21:36
Eking

Ievads

Ghost of Tsushima (turpmāk GoT) ir viena no mīlētākajām un augstāk vērtētajām 2020. gada spēlēm. Tā ir saņēmusi daudz dažādu apbalvojumu un nomināciju saistībā ar muzikālo un grafisko noformējumu, kā arī bijusi viena no spēlētāju atzītākajām spēlēm. Nozīmīgākie apbalvojumi ir saņemti tā saucmā spēļu Oskara The Game Awards 2020 nominācijās "Best Art Direction" un "Player's Voice".

GoT ir mīlestības vēstule, kas veltīta japāņu kino un samuraju kultūrai. Japāņu izstrādāji ir atzinušies, ka šāda veida spēli bija nepieciešams veidot pašiem japāņu izstrādātājiem, nevis rietumniekiem. Tomēr Sucker Punch ir studija,kas ieguvusi cieņu.

Pateicoties GoT fanu atbalstam, palīdzot savākt 260 tūkstošus dolāru, ir atjaunots vēsturisks piemineklis – Torri vārti īstajā Cušimas salā. Atļaušos citēt pieminekļa atjaunošanas organizatoru izteikto īpašo pateicību spēlētājiem:

"We received huge support from players of Ghost of Tsushima, a video game set on Tsushima. I feel it was by divine guidance."

                                                     Atjaunotais vēsturiskais piemineklis – Torri vārti Cušimas salā

Ieteiktu izlasīt Strike Ghost of Thushima apskatu, kas ir lieliski uzrakstīts. Es varu tikai pievienoties apskatā teiktajam un atzīt, ka tā ir bijusi mana 2020. gada iecienītākā spēle. GoT turpināju spēlēt periodiski šī gada vasaras mēnešos uz PS5.

Apskatā aplūkosim tuvāk, ko piedāvā Ghost of Tsushima Director’s Cut (turpmāk GoT DC). Galvenokārt apskatā pieskaršos jaunajam saturam, uzlabojumiem un Iki salas papildinājumam.

Atjaunināšanas iespējas un dažādas versijas

GoT DC tika izdota 20. augustā. Tā ir pirms vairāk nekā gada izdotās GoT uzlabotā versija ar iekļautu papildinājumu Iki Island. Ir pieejamas dažādas GoT DC versijas. Piemēram, par 79,99 eiro ir iespējams iegādāties PS5 versiju un attiecīgi par 69,99 eiro var iegūt īpašumā PS4 versiju.
 
Ja jums jau iegādāta GoT PS4 versija, tad no 2021. gada 20. augusta varat atjaunināt to uz GoT DC uz PS5 par 29,99 eiro un attiecīgi GoT DC uz PS4 – par 19,99 eiro. Ja jau ir iegādāta Director's Cut PS4 versija, tad jebkurā laikā to var atjaunināt uz GoT DC PS5 versiju par 9,99 eiro.
 
 
PS4 diska īpašniekiem, kas veikuši atjauninājumu uz PS5 digitālo versiju, ir nepieciešams ielikt disku katru reizi PS5 diskdzinī, spēlējot GoT DC PS5 versiju. Savukārt PS4 spēļu disku īpašnieki uz konsoles PS5 Digital Edition nevarēs iegūt PS5 versiju ar atlaidi. Konsoles Digital Edition īpašnieki var tikai iegādāties GoT DC PS5 digitālo versiju par pilnu cenu.
 
Piekritīsiet, ka ir pieejamas diezgan dažādas atjaunināšanas iespējas un no pirmā acu uzmetiena ar ne pavisam tik skaidru atjaunināšanas procesu.
 
Jaunais saturs un uzlabojumi
 
GoT DC versijas saturs:

- GoT pamata spēle;
- Iki salas DLC;
- Legends – tiešsaistes co-op režīms (līdz pat 4 spēlētājiem);
- digitālā mini mākslas grāmata;
- režisora komentāri;
- viens tehnikas punkts un labvēlības šarms;
- Cušimas varoņa tērps.

GoT DC (PS5) atbalsta dinamisku 4K izšķirtspēju ar 60 kadru sekundē mērķi. Attēls ir kristāldzidrs uz 4K TV. Salīdzinot PS4 standarta versiju un uzlaboto PS5 versiju, kvalitātes atšķirība ir acīmredzama. Tā ir paša spēlētāja izvēle, vai par šāda veida uzlabojumu ir vēlme maksāt papildus 10 eiro. PS4 GoT DC versija arī atbalsta 60 kadrus sekundē uz PS5.

GoT DC (PS5) nav redzama tekstūru izsmērētība un zemākas izšķirtspējas tekstūras kā uz PS4. Attēls ir skaidrs un ass. Iki sala ir brīnišķīgi skaista, itin bieži ir vēlme izmantot foto režīma funkciju, lai iemūžinātu skaistākos attēlus.

Sajūtu līmenī GoT DC (PS5) strādā ar 60 kadriem sekundē. Diezgan plūstoša ir galvenā varoņa mijiedarbība ar apkārtējo pasauli, kā nolēkšana no zirga vai pārslēgšanās starp rāpšanās, cīņu un manevrēšanas elementiem. Spēles ielādes un ātrās ceļošanas iespējas strādā fantastiski ātri uz PS5.


 

PS5 versija atbalsta pults DualSense haptisko funkcionalitāti ar adaptīvajiem trigeriem. Man patika, ka kontroliera vibrācijas nebija tik pārspīlētas un biežas kā, piemēram, Ratchet & Clank: Rift Apart. Teiksim, nospēlējot savas 20-30 minūtes, pults ievibrējas noteiktos brīžos, kas pastiprina pieredzi. Savukārt taustiņu L2 un R2 pretestība ir iespējota dažādu bambusu šķēršļu atvēršanai ar āķa palīdzību, kalnā kāpšanas vietās, vai atsitot pretinieku katanu cirtienus. Tādējādi ar DualSense efektiem netiek pārspīlēts, bet tiek akcentētas un izceltas dažādas atslēgas vietas. 

PS5 versijai tiek nodrošināts 3D audio atbalsts. Es notestēju 3D audio, izmantojot visparastākās Sony austiņas. Lieliski varēju saklausīt šamaņu balsis, jūras bangas un tālu atskaņu telpiskumu dažādās atrašanās vietās. Skaņas efekti profesionāli tiek akcentēti noteiktās vietās un lieliski paplašina uztveri. Tāpat arī PS5 versija atbalsta lūpu sinhronizāciju japāņu dialogos.

Saglabātā progresa pārnešana, spēles ilgums un trofejas

Ja jau ir spēlēta PS4 GoT versija, kas iznāca pagājušajā gadā, un vēlaties turpināt baudīt piedzīvojumus, tad ir iespējams turpināt saglabāto PS4 progresu. Savukārt jaunajiem spēlētājiem Iki salas saturs ir pieejams, sākot ar otro aktu, pēc tam, kad spēlētājs ir nokļuvis Toyotama reģionā.

Galvenajā izvēlnē tiek parādīts jauns žurnāla ieraksts Iki Island, un no izvēlnes var izsekot pirmo uzdevumu. Iki sala ir salīdzinoši neliels reģions, kas aizņem aptuveni vienu trešdaļu no galvenā spēles reģiona. Ģeogrāfiski Iki sala jeb Iki arhipelāgs atrodas Cušimas šaurumā. Zināšanai: Iki salas kopējā platība aizņem vien aptuveni 138 kvadrātkilometrus.

Iki salas papildinājuma iziešana aizņem aptuveni 10-12 stundas, kas ietver galvenā stāsta un blakus stāstu iziešanu, kā arī atvērtās pasaules izpēti. Galvenā stāsta iziešana prasa aptuveni 5-6 stundas, papildu stāstu iziešana – 4 stundas, kamēr vēl 2-3 stundas aizņem atvērtās pasaules aktivitātes un kolekcionējamo priekšmetu atrašana. Man personīgi pamata stāsta un visu papildu stāstu iziešana aizņēma ap 11 stundām.

My alt text

Pēc sajūtām spriežot, piedāvātais jaunais saturs aizņem aptuveni trešdaļu no galvenās spēles satura. Piemēram, man GoT pamata stāsta iziešana prasīja aptuveni 30 stundas. Tādējādi no papildinājuma negaidiet milzīgu atvērto pasauli, bet gan aizkustinošu un reizēm mistisku stāstu saistībā ar galvenā varoņa Džina Sakai pagātnes notikumiem.

Iki salas papildinājums satur divus jaunus trofeju sarakstus papildus galvenajai spēlei – “Iki Island: Story” un “Iki Island: Exploration” pie jau esošiem “Legends“ un “New Game+“ trofeju sarakstiem. 

Ja importējat PS4 saglabāšanās failu uz PS5 konsoles, tad tiek atbloķētas visas jau iegūtās trofejas, izņemot vienu fotoattēla režīma trofeju. Pirmo reizi ielādējot saglabāšanās failu no PS4 versijas, man pirmajās minūtes bija automātisks trofeju atbloķēšanas lietus uz PS5 konsoles. Sīkums, bet patīkami, ka kā beidzamo trofeju var iegūt īpaši gleznainu skatu no foto režīma. Leģendas režīma trofejas tiek automātiski atbloķētas, ja ir iepriekš spēlēts tiešsaistes co-op režīms.

Saglabāšanās failu var importēt no galvenā ekrāna, izmantojot USB vai PS+ Cloud iespējas. Viss sasniegtais progress bez īpašām problēmām var tikt pārnests no GoT PS4 uz GoT DC PS5 versiju ar iespēju iegūt automātiski platīnu uz PS5, ja esat jau nopelnījuši to uz PS4. Protams, spēlētājam tiek dota iespēja sākt progresu no paša sākuma.

Spēles sižets un jaunie spēles elementi

Iki salas paplašinājums ir veltīts pagātnes notikumiem. Džins Sakai mēģina atklāt bērnībā pieredzētu dramatisku zaudējumu. Tajā sastopami mistikas un šamanisma pieskaņas elementi, kas tiek pastiprināti ar dažādām vīzijām un čukstiem. Savā ziņā Iki salas papildinājums nedaudz atgādina Hellblade Senua's Sacrifice. Sižets pieskaras tādām tēmām kā atriebība, sevis izzināšana un jaunu atklāsmju iegūšana, pārskatot pagātnes notikumus. 

Galvenais varonis sižeta gaitā sastop ērgļu cilts šamaņu vadoni vārdā The Eagle, kura aizraujas ar indēm un prāta spēlēm. Džins Sakai, iedzerot nezināmo šamanes dzērienu, saplūst ar viņas prātu un ļauj tās balsij iekļūt savā galvā, kas atdzīvina dziļākās bailes. Līdzās jau tādiem zināmiem varoņiem kā Yuna un Ishikawa iepazīsim jaunus tēlus.

Runājot par jauniem spēles elementiem, praktiski vienmēr cīņu laikā pretinieku rindās ir šamanis, kas ar šamanisma burvestību aizsargā mongoļu cīnītājus un mēģina dezorientēt telpā. Tas cīņas padara nedaudz sarežģītākas. Savukārt kā atvieglojošs jaunais spēles elements ir zirga spēja, kas ar uzlādētu spēku var iejāt pūlī un sabradāt pretiniekus. Personīgi vēlētos, lai tiktu labāk attīstīta lavīšanās, lai klusām novāktu pretiniekus.

Iki salu apskalo jūra, un tā izskatās nedaudz mežonīgāka par Cušimas salu. Varonim diezgan bieži jāceļo pa kalnaino un ūdeņiem bagāto Iki salas arhipelāgu. Lapsiņu vietā salu apdzīvo pērtiķi un kaķīši. GoT DC ir sastopamas lieldienu olas, kas atsaucas uz citām PlayStation spēlēm, tostarp God of War, Shadow of the Colossus un Bloodborne.

Man īpaši atmiņā iekrita viena no misijām, kas veltīta pārvietošanai gar jūras reģionu pa pamestiem kuģiem ar apkartējās vides mīklas elementiem. Iki sala izskatās samērā organiski bez īpašiem pārspīlējumiem, salīdzinot ar pēdējām sērijas Assassin’s Creed spēlēm, tajā nav bezmērķīgu papildu aktivitāšu. Iki salas izpēte ir aizraujoša, un stāsts ir veltīts Džina Sakai pagātnes notikumiem, ir atmiņā paliekošs. 

Kopumā

GoT DC (PS5) apgaismojums ir satriecošs, atspoguļojot vides gleznainumu. Mans pavadītais laiks foto režīmā ir pietiekami liels, uzņemot neskaitāmus skaistus attēlus. Tādas papildu tehnikās iespējas kā 3D audio, 4K izšķirtspēja ar 60 kadriem sekundē un kontroliera DualSense funkciju atbalsts pastiprina spēlētāja pieredzi uz PS5. Prezentācijas un audiovizuālajā jomā Ghost of Thushima var uzskatīt par meistardarbu.

Pavisam jauniem spēlētājiem nav labāka veida, kā izbaudīt GoT. Savukārt GoT veterāniem ir iespēja iepazīties ar jauno saturu un vēlreiz piedzīvot pamata spēli jaunās krāsās. Sony māk veidot atvērtās pasaules spēles, ļaujot pilnībā izbaudīt piedzīvojumus. Ne uz brīdi neliekas, ka aktivitātes atkārtojas vai bezmērķīgi pavadām laiku spēlē. Cīņas un Japānas gara būtība ir lieliski atainota. Stāsts ir atmiņā paliekošs un jēgpilns. Tā joprojām ir brīnišķīga samuraju spēle, tikai tagad izskatās vēl labāk.

Nobeigumā vēlētos īpaši pateikties PlayStation Latvija par Ghost of Tsushima Director's Cut (PS5) apskata koda nodrošināšanu.


Par apskata kodu paldies: PlayStation Latvija
Žanrs:
Action-adventure, stealth
Spēlētāju skaits: vienspēlētāja, tiešsaistes co-op režīms
Platformas: PlayStation 5 un PlayStation 4
Izstrādātāji: Sucker Punch Productions
Izdevējs: Sony Interactive Entertainment
Izdošanas datums: 20.08.2021.

508 skatījumi 2 komenti kudos

Raksta autors

2 Komentāri

25.Augusts 2021 21:51

Super apskats! Pats pēc platīns sasniegšas GoT nebiju vairs atgriezies spēlē, vai plānojis to darīt, bet nu tagad āķis lūpā un kaut kad down the road būs jāatgriežās Jin Sakai pasaulē 👍

P.S. Vienmēr pēc ilga pārtraukuma ir struggle atgriezties spēlēs, jo pirmā stunda paiet mācoties kontroles no jauna 🤦‍♂️

27.Augusts 2021 14:05

Man viss vēl priekšā, apzināti neiegādājos spēli uzreiz, jo tā jau bija daudz ko spēlēt un bija nojausma, ka jāsagaida PS5 versija.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!