PlayStation 2 nesen palika 20

Interesanti fakti un genotsiid mīļākās PS2 spēles.

15.Marts 2020 22:17
genotsiid

Mēs neapšaubāmi dzīvojam trakos laikos. Nezinu, vai COVID-19 ir kārtējais mediju pārspīlētais vīruss vai neplānoti izlaists bioloģiskais ierocis, bet viens ir skaidrs: pakaļā ir. Vismaz ekonomikai, tātad līdz šim ilgu laiku pastāvējušajai dzīves kārtībai. Raksts zemāk tika iesākts un pa pusei pabeigts, kad man vēl bija cerība, ka viss būs labi un histērija pāries mēneša laikā. Nebija viegli saņemties un tam pielikt punktu šajā bezcerīgajā periodā. Ceru, ka kādam būs interesanta lasāmviela.

Vai atceraties laikus, kad konsoļu spēles nebija jāinstalē, kad nenācās lādēt milzīgus atjauninājumus, viss saturs atradās uz diska? Vai atminaties arī nespēju saglabāt paveikto bez speciālas atmiņas kartes, problēmas nolasīt datu nesējus skrāpējumu dēļ, analogo sviru spilventiņus, kas griežas uz riņķi?

Japāņu elektronikas smagsvara Sony otrā spēļu konsole PlayStation 2 (PS2) un tās konkurenti 2000. gadu sākumā atspoguļoja vienkāršāku periodu interaktīvās izklaides piekritējiem, bez šodienas AAA izdevēju muļķībām. Vai visādi citādi toreiz bija labāk – diskutabls jautājums. Spēles viennozīmīgi nebija tik viegli pieejamas, daudziem šajos platuma grādos paļaujieties uz pirātismu.

Samaksāt 40 latus par vienu oficiālo disku varēja atļauties vien retais austrumeiropietis, tāpēc Latvijā dominēja PC ar savām lētajām krievu versijām un “čipotas” konsoles. Līdzīgi kā pirmās PlayStation gadījumā PS2 kopēšanas aizsardzība tika uzlauzta, un arī otrā Sony kaste bija vietējā tirgus līdere. Nu ir pagājuši nedaudz vairāk kā 20 gadi kopš sistēma nonāca pārdošanā 2000. gada 4. martā (Japānā, citur vēlāk).

Šeit ir vēl saujiņa interesantu faktu par PS2:

  • Visu laiku labāk pārdotā spēļu konsole ar vairāk nekā 155 milj. notirgotu eksemplāru

  • Kādu laiku bija viena no lētākajām ierīcēm, kas spēj atskaņot DVD filmas

  • Pēdējās tai paredzētās spēles tika izdotas 2013. gadā. Abas ir par futbolu

  • Atmiņas karšu ietilpība bija tikai 8 MB, trešo pušu ražotājiem piedāvājot modeļus ar maināmām bankām

  • Visas pults DualShock 2 pogas spēj sajust dažādas spiediena stipruma pakāpes, un daudzas spēles iespēju patiešām izmanto

  • Spēj atskaņot vairumu pirmās PlayStation spēļu

  • Kopā ir notirgots vairāk nekā pusotrs miljards PS2 spēļu eksemplāru

  • Torņu, kas ir redzami, atverot konsoles galveno izvēlni, augstums ir atkarīgs no saglabāto datu apjoma atmiņas kartē

genotsiid TOP 10 PS2 spēles

Pie savas PS2 (modelis Slim sudraba krāsā) tiku pāris gadus pēc Xbox 360 un PlayStation 3 parādīšanās tirgū. Vairumu spēļu konsolei ieguvu, pērkot pēdējos atlikumus vietējos veikalos vai lietotus diskus eBay izsolēs. Zemāk ir mani 10 (skaitot The Getaway kā divas pozīcijas) favorīti alfabētiskā secībā. Vairums uzskaitīto spēļu ir kritiski augstu atzītas un ir baudāmas pat šodien.

Burnout 3: Takedown

Nonākot EA paspārnē, ar iespaidīgajām avārijām apveltītā autobraukšanas sērija Burnout saņēma milzīgu budžetu un paņēmienu Takedown, kas ļauj visādos veidos likt pretiniekiem avarēt. Daudzveidīgas trases dažādos mūsu planētas nostūros, intuitīva vadība, stabili 60 kadri sekundē, aizraujošs spēles process un vienkāršība veido izcilu kombināciju, ko vēlākās Burnout daļās, manuprāt, līdz galam neizdevās saglabāt. Dīdžejs un pamācības gan ir kaitinošas.

Devil May Cry

Jā, tieši pirmā DMC daļa ir mana mīļākā. Iemesls droši vien ir tāds, ka tā man lika iecienīt žanru beat 'em up, vēlāk atverot durvis uz tādiem grāvējiem kā Ninja Gaiden. DMC īpaši raksturo galvenā varoņa atmiņā paliekošais stilīgums – kā izskatā, tā kustībās un attieksmē. Patīkami, ka pirmā daļa nav pārāk viegla vai grūta, lielākajam šķērslim esot sākotnējo Resident Evil stila kameras leņķiem. Stāsta pabeigšanai vajag vien 6 stundas. DMC tika vēlāk remāsterēta jaunākām konsolēm un PC.

The Getaway

Par šo un tās turpinājumu Black Monday jau esmu daudz stāstījis. Īsi sakot, savam laikam ārkārtīgi iespaidīgas, taču mehānismu ziņā neveiklas gangsterspēles Gaja Ričija filmu stilā. Tās piedāvā spēcīgus stāstus un neaizmirstamas ainas, ko mūsdienās diez vai Sony atļautos parādīt. Kaut vai spraigais ievads, kur jādzenas pakaļ noziedzniekiem savā Alfa Romeo 156 autentiski atveidotas Londonas ielās, padara pirmo The Getaway par neatkārtojamu kulta klasiku.

Gran Turismo 4

Autosacīkšu simulators Gran Turismo savā zelta laikmetā bija tieši PS2 ērā. Manuprāt. Savā ziņā tas ir tāpēc, ka konkurence vēl nebija tik stipra un populārā PlayStation sērija šī gadu tūkstoša pirmās desmitgades vidū nešķita novecojusi. Ja jums patīk japāņu automašīnas, GT4 iepriecina ar gandrīz jebkuru iedomājamu modeli, ko var iegādāties, tad veiktspējas ziņā uzlabot un doties sacensties plašajā vienspēlētāja režīmā. Spēle, ar ko saistās daudzas labas atmiņas.

Grand Theft Auto: San Andreas

Vislabāk pārdotā PS2 spēle – 17,33 miljoni notirgotu eksemplāru. Ar šo atvērtās pasaules satīru par 90. gadu “melno” Ameriku droši vien ir pazīstama lielākā daļa lasītāju. Mani laikam vairāk par stāstu aizrāva daudzie iekļautie RPG elementi un plašās laika pavadīšanas iespējas. Jau ilgu laiku pastāv uzlabotas San Andreas versijas ar biežākiem kontrolpunktiem un citiem dzīves uzlabojumiem, bet viss tomēr sākās uz PS2.

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Lavīšanās spēļu sērijas Metal Gear Solid 2. daļu atceros visvairāk no visām. Jā, man nebija iebildumu pret Raidenu galvenajā lomā, jo burvīgais spēles process tika saglabāts un papildināts, kamēr amizanto situāciju bija vairāk nekā pietiekami daudz. Boss uz skrituļslidām, norises vieta ar oranži krāsotām, oktagonālām ēkām, skraidīšana kailam – lietas, ko skaidri atminos mani izklaidējam stundām ilgi.

Midnight Club 3: DUB Edition

Rockstar Games veltījums tūninga kultūrai. Atvērtās pasaules braukšanas spēle ar vairākām ASV pilsētām, milzīgu daudzumu mašīnu un motociklu, kā arī ārprātīgām vizuālās modificēšanas iespējām. Midnight Club odziņa ir brīvi izkārtotās trases, bieži liekot skatīties kartē, lai pa pilsētu aizņemtajām ielām atrastu optimālo maršrutu un nonāktu galapunktā pirmajam. Traukšanās pa Atlantas ielām “uzblingotā” Chrysler 300C, fonā skanot repera T.I. mūzikai, uzsit kārtīgu nostalģiju.

Need For Speed: Hot Pursuit 2

Par šo jau esmu skaļi jūsmojis rakstā (Strike pirmsapokalipses versijā) un pārgarā video. Īsi sakot, pēdējā patiesā (turas pie saviem pirmsākumiem) autobraukšanas sērijas Need For Speed daļa, kas satur gan eksotiskas automašīnas, gan daudzveidīgas trases, gan nežēlīgus policistus, bet ne mašīnu ķīlēšanu, garlaicīgu pilsētu un pārējās muļķības no Underground. Visiem iesaku tieši PS2 versiju, ko izstrādāja Black Box. Tā ir labāka par citas studijas radīto PC/GameCube/Xbox variantu gandrīz visās jomās un satur papildu trases.

Resident Evil 4

Beidzot nonākam pie raksta beigām un vienas no manām visu laiku mīļākajām spēlēm. Ar 4 šausmu žanra sērija Resident Evil atvadījās no fiksētiem kameras leņķiem un pārtapa par spraigu action pārstāvi. Dumjus zombijus nomainīja izveicīgi spāņu zemnieki, kas ir inficēti ar savādu vīrusu un rada daudz pārsteigumu spēlētājam. Atmiņā sevišķi labi ir palikusi arī bezcerīgā rudens atmosfēra un atsevišķas asinsstindzinošas konfliktsituācijas, piemēram, pirmā lielā cīņa ar ciematniekiem, no kuriem vienam ir motorzāģis. RE4 ir saņēmusi uzlabotas versijas arī jaunākām konsolēm.

664 skatījumi 4 komenti kudos

Raksta autors

4 Komentāri

17.Marts 2020 12:11

nesen aizgaaju uz videogames.lv un nopirku 2x ps2, jo iedomaajos lietot kaa cd playerus, bet izraadaas, ka nav taa eertaakaa ieriice prieksh cd play, vajadzeetu kkaadu hdmi modu, tad vareetu arii kko uzspeeleet. varbuut kaads taa tika dariijis un atceraas, bet bija taada lieta kaa vecie padomju lampu televizori, kuriem vareeja ielikt pal bloku un tad piesleegt ps1. tad, nu luuk, resident evil 1 uz taada tv nepaarspees neviena 8k rezoluuucija uz ultra settingiem, jo tas vizualjniks bija vienk psc

Ieraksts tika labots, 17.Marts 2020 12:40
17.Marts 2020 14:41
genotsiid Redaktors

@fvSa47MMr5rJM0yd Kam tev divus PS2 un vēl kā CD atskaņotājus? Dīdžejošanai labāk kādā lombardā paņemt pārīti Pioneer CDJ. Man ir gana vecs un "dumjš" televizors, lai varētu pieslēgt gandrīz jebkādu signāla avotu. PS2 gadījumā izmantoju programmatūru Xploder HDTV Player ar iekļauto komponentā video vadu, lai gandrīz visu piespiestu darboties uz 480p, kas izskatās OK arī uz mūsdienu LCD. Protams, vecie kineskopa TV ir ideālais variants retro konsolēm.

17.Marts 2020 19:23

jaa, sagribeejaas diidzjejoshanaa ieviest nedaudz eksotikas

18.Marts 2020 14:03
0

PS2 veiksme bija būtiska, lai Sony vispār turpinātu iesaisti spēļu industrijā, taču, ja Nintendo nebūtu iešāvuši sev kājā ar saviem nejēdzīgajiem 1,5 GB mini diskiem, Sony, visticamāk, tas nebūtu sanācis.

Pievienot Komentāru

Lai pievienotu komentāru, lūdzu ielogojies!